Zasłonięcie chłodnicy w zime

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Gladzio
Posty: 417
Rejestracja: 21 sie 2009, 12:14
Auto: Kiedy? by? LJ70 2LT 1992 r.
Kontakt:

Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: Gladzio »

Czy ktoś praktykował takie upośledzenie ukł. chłodzącego? Mam mały dystans do pracy i auto wolno mi się grzeje - jeśli jest szansa zmienić to poprzez zasłonięcie chłodnicy to proszę o podpowiedź czym i jak...?

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: czobi »

kawal grubej tektury , pomalowanej na czarno zeby obciachu nie robic i git. w suzie robilo.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: fobos »

Praktycznie idealnie pasuje żaluzja od UAZ'a. Mam tak zrobione i w razie potrzeby albo otwieram, albo zamykam. A zamykam nie tylko zimą, również przed wjazdem do wody czy w głębsze błoto, by chłodnicy nie pozaklejać.

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: piter69A »

Porządny termostat zamontować a nie kombinować z zasłanianiem.
Też w mojej dawnej LJ73 sobie przysłaniałem do czasu jak nagle się silnik zagotował... :evil:
Nigdy wiecej takich prowizorek :? :!:
Wstawiłem potem dobry termostat i wszystko działało jak należy. Nawet w zimie właściwa temperatura była szybko osiagana a w lecie nigdy się nie grzał.
Teraz w 4,2 po mroźnej nocy właściwą temperaturę mam po ok. 1,5-2 km.

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: toyotek »

jeśli chodzi o zimę to prawidłowo pracujący termostat powinien utrzymywać prawidłową temperaturę a woda z silnika najpierw idzie na nagrzewnicę a potem na chłodnicę (tak przynajmniej miałem w dużym fiacie, zakrywanie chłodnicy teoretycznie nie powinno dawać żadnego efektu,

co do przejazdu przez wodę to ok.

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: drako »

w 80tkach jest roleta ktora mozna troche przyslonic
nie wiem czy seryjnie czy u mnie to jakas zmota

Awatar użytkownika
Gladzio
Posty: 417
Rejestracja: 21 sie 2009, 12:14
Auto: Kiedy? by? LJ70 2LT 1992 r.
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: Gladzio »

Termostat mam nowy i oryginalny natomiast przesłonięcie chłodnicy może powodować szybsze grzanie silnika nie hamowane strumieniem zimnego (a nawet lodowatego ostatnimi czasy) powietrza. Silnik mi się wcale nie przegrzewa ale podczas przejazdu do pracy (7 km) ciepło jest dopiero jak parkuje... :/ Dodatkowo zauważyłem że nawet jak autko jest nagrzane to podczas postoju i grzania do kabiny szybko temperatura spada (jednak nadal są to ciepłe temperatury).
Chyba przetestuje zasłonięcie chłodnicy i zobacze jakie efekty. Fajny pomysł z tą żaluzją Fobos... Patrzyłem na allegro ale są tylko takie od BMW :)
P.S skoro są w autach typu BMW to chyba idea przysłaniania chłodnicy funkcjonuje w technice motoryzacyjnej...

toyotek
Posty: 164
Rejestracja: 17 lis 2008, 10:48
Auto: Hilux 1996
HZJ73 4.2 1994
LJ78 1991 3.0
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: toyotek »

Kawałek tektury nie kosztuje więc warto spróbować i zobaczyć co się działo będzie. Czekamy na wyniki doświadczenia :-)

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: seburaj »

żadnych tektur
żadnego przysłaniania

tak jak pisał piter - ma być sprawny termostat :!: a moze sprawdzić, jaką ma zamontowany termostat temperature otwarcia (sprawny) :?: czesto bywa tak, ze auta na rynek połudnowy maja np. 82 stopnie, a na rynek normalny 86-88 stopni (miałem tak w nissanie)

przysłanianie to leczenie objawowe, sprany termostat nie steruje małym/duzym obiegiem automatycznie, i na nic przysłanianie chłodnicy jeżeli jest sprawny :shock:

wyjątkiem moga byc silniki z bezposrednim wtryskiem, ktore maja czesto doskonałośc cieplną na tyle fajną, ze na silnym mrozie nie potrafia zagrzać sie porządnie :mrgreen:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: Rokfor32 »

Ta roleta w J8 to oryginał. W J6 też takie były. Choć może to zależeć, na jaki rynek auto było dedykowane.

Awatar użytkownika
Lopex
Posty: 122
Rejestracja: 21 sty 2008, 10:31
Auto: LJ70
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: Lopex »

Zdecydowane NIE :evil: zasłanianiu chłodnicy... 2LT i 2LTII lubią się zagrzać, a przysłanianie chłodnicy tylko zwiększa prawdopodobieństwo, że silnik szlak trafi, a wtedy to już nawet "But K.... But" nic nie da.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2010, 21:26 przez Lopex, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
milczacy
Posty: 2216
Rejestracja: 22 lut 2009, 15:01
Auto: Hilux 2008 wycieczkow?z
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: milczacy »

seburaj pisze: wyjątkiem moga byc silniki z bezposrednim wtryskiem, ktore maja czesto doskonałośc cieplną na tyle fajną, ze na silnym mrozie nie potrafia zagrzać sie porządnie :mrgreen:
to mam zakładać tekturę do Hila D-4D, czy nie ? 8)

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: seburaj »

oczywiście możesz
ale gówno Ci to da :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: kylon »

Taka żaluzja występowała oryginalnie w J4, ale nie da się jej już kupić :mrgreen:.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Zasłonięcie chłodnicy w zime

Post autor: Krzysztof »

W mojej J8 też jest roletka, i silnik po zasłonięciu roletki grzeje sie ciutke lepiej ale i tak bardzo dłuuugo. Termostat będzie ok. bo po rozgrzaniu na trasie trzyma stałą temperature. Dlatego u mnie pod maską by załatwić sprawe wylądowało Webasto :wink:

ODPOWIEDZ