Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: PblO »

Włącznik jest ale gdzie to światło? Co on włącza?
Obrazek

Mieszkam zazwyczaj w Holandii i tu go chcę zarejestrować, holenderskie przepisy mówią, że jeżeli auto wyjechało z fabryki z przeciwmgielnym, być musi, jeżeli bez, być może.
Jak to jest u mnie, było czy nie? Od czego ten włącznik, skoro nie ma światła?

Z tego co się orientuję, przeciwmgłowe w Polsce to mus... od 3 lat w Polsce był zarejestrowany, więc jak on przegląd techniczny przechodził?

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: vGreg »

Za 4 flaszki spróbuję zgadnąć jak miałeś. Bez flaszki napiszę jak mam w swoim. :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: kylon »

W lewym tylnym oryginalnym świetle powinno być. Prawe w tym miejscu ma zaślepkę czarną. Tak jest oryginalnie ale przez wiele lat mogło być zmienione na np światła zespolone. Albo inny czort. A może tylko żarówka jest przepalona.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: PblO »

Lampy wykręcałem, wyglądają na nowe i... chińskie.

Obrazek

obie są identyczne, światła cofania z prawej i lewej, wszystkie żarówki świecą.

Były RJ70 z 85 wyposażone w przeciwmgielne?
Może zmienić lewe cofania na czerwone?

Tu na przykład RJ70, z takimi samymi lampami i aktualnym NL przeglądem, a w 91 to juz powinny być inne lampy chyba.
https://www.autoscout24.nl/aanbod/toyot ... 36c56535ae

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: oradek »

W Polsce przeciwmgielne obowiązkowe od 1.1.1986, w Niemczech od 1.1.1991, a w niektórych krajach UE dopiero od 1998. Może Holandia ma od 1998 dopiero.

W Polsce jak lampa w aucie sprzed 1998 jest to ma działać na przeglądzie, a jak nie ma to nie ma, więc nie musi być, zdaniem 50% diagnostów, ale pozostałe 50% chce żeby nawet auto z 1980 miało... Bo Polak na zagrodzie równy wojewodzie.

Ta kwestia, obok kilku innych, to powód dla którego warto auto starsze rejestrować jako zabytek :) przegląd tylko raz, jak przyczepki :) a potem...

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: PblO »

W Holandii dla aut starszych niż 30 lat obowiązują nieco łagodniejsze przepisy - przegląd co 2 lata, wysoka norma emisji CO, niski podatek drogowy (dotyczy tylko benzynowych), zniżka na ubezpieczenie, jeżeli nie było światła przeciwmgielnego, nie trzeba go montować,
Oldtimery dopiero po 40, wtedy brak podatku drogowego i nie trzeba robić przeglądów.

Umówiony jestem na przyszły tydzień, dla pewności wymontuję włącznik, żeby było oczywiste, że światła nigdy nie było ;)

p.s.
holenderski kolega, który jeździ amerykańcem młodszym niż 30 i bez przeciwmgielnego, na przegląd zakłada takie oto cudo bezprzewodowe na magnes, a po przeglądzie zdejmuje.

Obrazek

Awatar użytkownika
Emek
Posty: 472
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:59
Auto: HZJ76,Yamaha SR500
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: Emek »

kylon pisze:W lewym tylnym oryginalnym świetle powinno być. Prawe w tym miejscu ma zaślepkę czarną. Tak jest oryginalnie ale przez wiele lat mogło być zmienione na np światła zespolone. Albo inny czort. A może tylko żarówka jest przepalona.
A orientujesz się może jak jest w HZJ? Nie mam przeciwmgielnego, tzn. nie świeci i nie ma włącznika, tylko z przodu halogeny.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: Rokfor32 »

Są dwie wersje lamp zespolonych. Te, co występują jako popularne chińskie zamienniki - czyli kopie wersji na Australię, GCC i GEN, oraz rzadko spotykane i tylko w oryginale werje na EU.

te pierwsze nie mają światła przeciwmgłowego, bo na tamte destynacje nie jest wymagane (a przynajmniej nie było w czasie produkcji modelu). te na EU mają jak najbardziej.

te australijskie sa identyczne, prawa i lewa - te EU są różne - prawa ma lampę cofania, lewa przeciwmgłową.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: PblO »

[quote="Rokfor32"]Są dwie wersje lamp zespolonych. Te, co występują jako popularne chińskie zamienniki - czyli kopie wersji na Australię, GCC i GEN, oraz rzadko spotykane i tylko w oryginale werje na EU.

No i wszystko jasne, ktoś kiedyś podmienił oryginały na chińskie, a włącznik pozostał.

Już go zdemontowałem i mam nadzieję że to do przeglądu wystarczy, nie sądzę aby holenderscy diagności mieli pojęcie, kiedy i na jakie rynki montowane były przeciwmgłowe.

Awatar użytkownika
PblO
Posty: 578
Rejestracja: 07 maja 2018, 14:29
Auto: LX450 '97, RJ70 '85, FZJ80 '97
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: PblO »

Emek pisze:A orientujesz się może jak jest w HZJ? Nie mam przeciwmgielnego, tzn. nie świeci i nie ma włącznika, tylko z przodu halogeny.
Hzj76 są używane w Holandii przez służby drogowe, często je spotykam i wszystkie mają podobne światła jak u mnie, czyli 2x białe cofania. W związku z "młodym" wiekiem ciąży na nich obowiązek posiadania przeciwmgielnego, więc mają zamontowane dodatkowe na zderzakach, takie jak do przyczep.

Obrazek

Obrazek

sasza
Posty: 61
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:57
Auto: LJ70
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: sasza »

A tak z ciekawości czy istnieją lampy zespolone na słupek, które zawierają przeciwmglowe czy tylko na zderzak?
Albo czy da się te na slupek jakoś przerobić, żeby było przeciwmgłowe?

Awatar użytkownika
Cruiser
Posty: 959
Rejestracja: 29 maja 2010, 23:31
Auto: one fifty, Hilux DC 2.5
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: Cruiser »

Ja miałem w HZJ (właśnie z Holandii) przeciwmgielne w słupku. Rocznik 91. Zderzak zmieniałem, pmgielnego nie musiałem dokładać.

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: piter69A »

Oryginalne lampy zespolone, nie symetryczne były montowane we wszystkich wczesnych J7. Najczęściej można je spotkać w BJ7 1984-86.
Wtedy jeszcze nie było konieczne przeniesienie lamp do zderzaka przy skrzydłowych drzwiach.
Moja HZJ ma zamontowane oryginalne lampy właśnie w tym wczesnym wydaniu.
W lewej światło cofania, w prawej p.mgielne.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: Rokfor32 »

Można też zapodać te chińskie. Wówczas zamiast jednej z lamp cofania (lewej) należy zapodać diodową żarówkę świecącą na czerwono, z mocą minimum 3W, jeżeli jest ze soczewką (czyli świeci w kącie około 15 stopni), lub 6 -8 w jeżeli świeci bardziej szeroko. Chodzi o to, że te ledowe żarówki nie są w stanie wykorzystać ori odbłyśnika lampy. więc żeby światło przeciwmgłowe było faktycznie widoczne we mgle - to parametry trza tak jak opisałem.

Montowałem ju z takie coś, i w nocy było bardzo fajnie widać, jaka jest różnica w jaskrawości światła względem lamp stopu - czyli 2x21W. Taka 3W cree dawała po oczach tak - że ciężko było za takim autem jechać (gdyby ktoś to miał zapodane w nocy przy normalnej widoczności).

sasza
Posty: 61
Rejestracja: 16 sty 2016, 15:57
Auto: LJ70
Kontakt:

Re: Przeciwmgłowe J7 przed 90'

Post autor: sasza »

Czy coś takiego by się nadało:
https://allegro.pl/p21w-led-cree-ba15s- ... 00797.html
?
Piszą, że ma 3,6W i jest z soczewką (kąt 120 stopni).

ODPOWIEDZ