Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: oradek »

Szanowni koledzy,
W ramach akcji serwisowej dowiedziałem się od mechaników Kylona, że mam nieźle skopane tylne hamulce w swojej lj73. Konieczna będzie poprawa całego układu i wymiana linki.

Nie dopytywałem o szczegóły, bo te mają być ustalane przy kolejnej wizycie w marcu, ale widzę, że wymiana linki ręcznego, wyciągnięcie jej końca koło wajhy i dołożenia tam mechanizmu do jej naciągania (jak w maluchu) nic nie dało w dłuższej perspektywie.
Znów ręczny praktycznie nie działa. Przeczytałem wiele wątków o 70 i obok słabego silnika to hamulec ręczny jest drugim najsłabszym elementem tego modelu.

Chociaż nie czuję "w terenie" braku hamulców (a głównie auto służy w terenie) to pomyślałem, że skoro naprawa jest konieczna to "przy tej okazji", tym razem zamiast naprawy, dokonam wymiany hamulców bębnowych na tarczowe na tylnej osi.

Na stronie snorkele pl i alledrogo znalazłem płytę "adapter"
http://snorkele.pl/?39,adapter-tarcz-to ... 70-rj73-j7
teoretycznie pod zaciski golfa i tarcze przednie z lj70.

Koszty w sumie nie zabijają, zwłaszcza, że przy naprawie też byłyby koszty a efekt może chyba być lepszy:
Adaptery 100
Osłony 400
Tarcze 200
Zaciski nowe kompletne 500
Klocki 100-200
Plus robocizna (praca na tyle prosta, że może moi mechanicy od ciężarówek dadzą sobie z tym radę).

Wiem, że lepiej byłoby zrobić jak w patrolu jakiś patent na hamulec ręczny na most tylny, ale myślę że i tak skuteczność takiego rozwiązania (tarcze z tyłu) będzie większa niż oryginalnego (bębnów)?

Co i tym myślicie? Ma to sens?

Moja wiedza motoryzacyjno-offroadowa jest niewielka, więc proszę się nie śmiać z pomysłu :)

Wiem, że hamulce bębnowe to dobre rozwiązanie dla ciężkich aut, do dziś stosowane w ciężarówkach, ale w osobówkach wyparte w latach 90-tych przez hamulce tarczowe (chyba) ze względu na ich mniejszą awaryjność, niższa cenę, lepszą skuteczność i lepsze chłodzenie.

Jestem ciekaw Waszych opinii na temat takiej zamiany tylnych hamulców z bębnów na tarczowe, zwłaszcza w LJ70 ale nie tylko w tym modelu. Może macie doświadczenie z taką wymiana w innych autach? Moje doświadczenia w tym zakresie ograniczają się do "wiejskiego tuningu" aut z PRL-u, ale wtedy taka wymiana to był "bajer" a koszty kosmiczne w stosunku do efektu i wartości aut.

Czy znacie auta terenowe tak przerobione i ewentualnie jak się sprawdziła ta przeróbka?

Szukałem na forum, ale nie znalazłem na ten temat żadnej informacji.

J73 1991 Oradek

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: Rokfor32 »

Słabo szukałeś, bo sporo było pisane w tym temacie. :wink:

Żaden "golf". I pochodne. Tłoczki są za małe. Owszem, działa to bezawaryjnie - ale ani nie hamuje roboczy prawidłowo, ani ręczny nie trzyma jak potrzeba.

Sprawdzony set to zaciski xantii (wszystkie modele poza 2,0 HDI) - PRZEDNIE. To auto ma ręczny na przednia oś.

Adaptery trzeba wyrzeźbić, tak samo jak spięcie z linką do kabiny.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: kpeugeot »

albo wymień most tylny na inny taki z tarczami

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: oradek »

Rokfor32 pisze:Słabo szukałeś, bo sporo było pisane w tym temacie. :wink:

Żaden "golf". I pochodne. Tłoczki są za małe. Owszem, działa to bezawaryjnie - ale ani nie hamuje roboczy prawidłowo, ani ręczny nie trzyma jak potrzeba.

Sprawdzony set to zaciski xantii (wszystkie modele poza 2,0 HDI) - PRZEDNIE. To auto ma ręczny na przednia oś.

Adaptery trzeba wyrzeźbić, tak samo jak spięcie z linką do kabiny.
Kurcze, sam nie lubię osób, które nie szukają a pytają. Ja naprawdę przeszukałem pół internetu i całe forum i nie znalazłem.

Z tym szukaniem tematów, to nie wiem dlaczego ja nie znajduje tych tematów. Na serio szukałem i przeczytałem całe forum ze wszystkimi postami, które mi wyrzuciło na pytania o hamulce, tarczowe, bębnowe. Przeczytałem 1000 postów z milionem problemów z hamulcami ale nigdzie o przerobce 7.

Korzystam z tap talk,
może tak być, że inaczej działa wyszukiwanie?

Na marginesie - Rokfor32 jak zwykle mi podpowiada, za co oficjalnie i publicznie bardzo dziękuję. To już kolejny raz, więc w końcu uzbiera się cała "skrzynka podziękowań" i będę musiał przyjechać do Sącza :-) czy jest jakiś kalendarz online gdzie można się wpisywać na wizyty? :)

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: oradek »

Znalazłem link do tej dyskusji po haśle "xantia", więc zamykam temat.

viewtopic.php?f=18&t=14920&p=202477&hil ... ia#p202477

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: MariuszS »

oradek pisze: Z tym szukaniem tematów, to nie wiem dlaczego ja nie znajduje tych tematów.
[...]
Korzystam z tap talk,
może tak być, że inaczej działa wyszukiwanie?
Nie znam tap talk, ale pod Firefoxem wyszukiwanie też działa bardzo słabo (w porównaniu z innymi forami) :(
O ile pamiętam, kiedyś chyba Irko zrobił taki "spis treści", który znacząco ułatwiał poszukiwania, ale nie wiem, na ile jest aktualny:
http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=2&t=5423
Pytanie do Admina: może warto ten spis "przykleić" gdzieś wyżej?

Awatar użytkownika
oradek
Posty: 805
Rejestracja: 06 lis 2017, 19:46
Auto: Lj73 po 1990

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: oradek »

(...) O ile pamiętam, kiedyś chyba Irko zrobił taki "spis treści", który znacząco ułatwiał poszukiwania, ale nie wiem, na ile jest aktualny:
http://tlc.org.pl/viewtopic.php?f=2&t=5423
Niektóre wątki przyklejone w tym "spisie treści" to 3 posty, z których w pierwszym pada pytanie o rzecz z tematu a kolejne dwa posty to ochrzan "niech poszuka lepiej bo było". Obrazek Więc to w przypadku tematów dotyczących Lj70 jest w 30% tematów średni patent na szukanie. Lepiej byłoby poprawić moduł przeszukiwania treści postów, ale to nie dyskusja w tym wątku :)

Lj73 2,4 LTII 1991 Oradek

Awatar użytkownika
luk4s7
Moderator
Posty: 3389
Rejestracja: 15 gru 2013, 23:32
Auto: Kiedyś znowu pewnie LC
Kontakt:

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: luk4s7 »

oradek pisze:Lepiej byłoby poprawić moduł przeszukiwania
A jakie konkretnie zmiany proponujesz? Poproszę najlepiej w PHP żeby Admin mógł od razu zaimplementować Obrazek

A poważnie to nie jest to takie proste i wierz mi że tęgie umysły się pochylają nad „data mining”. Takie potęgi jak IBM mają Watsona czyli ładną nazwę dla algorytmów zwanych sztuczną inteligencją która próbuje zrozumieć nieuporządkowane zbiory danych (jak to forum) i wycisnąć z nich wiedzę. Jeszcze dłuuuuga droga do funkcjonalności zbliżonej do ludzkich umiejętności kojarzenia faktów. Nie wspominając o tym ile trzeba wyciągnąć $ z kieszeni żeby móc ten system użyć.

Jeśli jednak chciałbyś być pomocny to może byś ten indeks, o którym wspomniał MariuszS, uaktualnił? To ogromnie wszystkim pomoże! A każdy z nas pracuje tu społecznie. Nie ma NIKOGO kto bierze za to choćby 1gr rocznie. Każdy robi tyle ile może i chce. Każdy też może pomóc! Zapraszamy!

Awatar użytkownika
rolkos
Klubowicz
Posty: 2063
Rejestracja: 21 lis 2015, 15:24
Auto: FJ Cruiser, 4Runner
Kontakt:

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: rolkos »

Można używać algorytmu googla do przeszukiwania tego forum i to bez zmian.
w wyszukiwarce google.com wpusujemy np:

site:tlc.org.pl hamulce j7

Ważne żeby po 'site:' nie było spacji (odstępu)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hamulce bębnowe wymiana na tarczowe

Post autor: Rokfor32 »

Algorytm googla to co prawda nie SI - ale wyszukuje również synonimy, czy prawdopodobne błędy pisowni. Wadą jest to, że wypluwa od cholery "śmieci".

Forumowa szukajka działa działa najprościej jak może - wyszukuje po prostu słowa kluczowe. Czyli kluczem do sukcesu jest znajomość tychże słów kluczowych :wink:

ODPOWIEDZ