Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

W piątek przyszła paczuszka z częściami. Żeby nie tarcza kotwiczna i rozwalony cokół dźwigienki hamulca ręcznego ( na obie części jeszcze czekam ) to mógłbym już składać.
IMG_1458.jpg
(84,04 KiB) Pobrany 429 razy
Po dwóch dniach przerwy w pracach, dziś przyszedł czas na malowanie.
IMG_1460.jpg
(81,6 KiB) Pobrany 427 razy
Niestety kropi deszcz i muszę to zrobić w warsztacie. Jeszcze w piątek zmatowiłem wszystko na mokro papierem ściernym. Przed malowaniem delikatnie przetarłem rozpuszczalnikiem ( jak mocniej potarłem, to zaczął mi złazić podkład :shock: ).
IMG_1461.jpg
(56,67 KiB) Pobrany 430 razy
Farbę podzieliłem na dwie równe części. Najpierw pierwszą część wymieszałem z połową utwardzacza, wymieszałem, w pistolet i malujemy.
Dobrze że zostawiłem sobie drugie pół farby, bo jak widać za pierwszym razem nie do końca domalowałem.
IMG_1464.jpg
(63,68 KiB) Pobrany 425 razy
A tak wyszedł efekt końcowy.
IMG_1468.jpg
(39,14 KiB) Pobrany 426 razy
IMG_1470.jpg
(38,92 KiB) Pobrany 428 razy
IMG_1473.jpg
(58,14 KiB) Pobrany 425 razy
Na plus mogę zaliczyć, że nigdzie nie porobiły się zacieki. Niestety nie dość równo pomalowałem. Chyba przesadziłem z ciśnieniem. Ustawiłem 4 Atm. Strasznie mi rozpylało farbę, generalnie była wszędzie.
No ale jak na pierwszy raz, uważam że może być. Teraz muszę sobie kupić jakąś tanią farbę i poeksperymentować z ciśnieniem i ustawieniami pistoletu.




A tak poza tematem. WIOSNA IDZIE :D :D :D
IMG_1481a.jpg
(41,79 KiB) Pobrany 423 razy

Awatar użytkownika
Louis
Posty: 56
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:35
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: Louis »

kylon pisze:To zależy ile kto ma wolnego czasu :?: Czy się chce tym zajmować :?: Czy ma narzędzia :?: Czy umie :?: Czy ma miejsce w garażu? I czy jego poświęcony na to czas jest nie opłacalny bo w tym czasie zarabia na naprawę plus o wiele więcej :wink:
Wymiana tych łożysk to najczęściej wykonywana przez nas czynność :mrgreen: .
Właśnie mój prowincjonalny mechanik, aczkolwiek zręczny i doświadczony chłop, toczy heroiczną walkę, z półośkami usiłując wymienić łożyska. W moim hilu na półośkach są jeszcze takie małe koła zębate (to chyba do ABS-u). Właśnie konstruuje specjalny ściągacz aby zdjąć w/w.

Nie wyobrażam sobie, abym mógł to sam kiedykolwiek zrobić w warunkach polowych, już prędzej będę woził ze sobą kompletną półoś niż zapasowe łożysko :mrgreen:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

To tylko kwestia desperacji. U mnie po pierwszym dniu puściły nerwy, a po drugim musiała puścić półoś :wink: :mrgreen: . Jak by nie puściła, zawsze można kupić następną Toyotę i mieć nadzieję, że się nią trochę pojeździ :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
Louis
Posty: 56
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:35
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: Louis »

Louis pisze: Właśnie mój prowincjonalny mechanik, aczkolwiek zręczny i doświadczony chłop, toczy heroiczną walkę, z półośkami usiłując wymienić łożyska. W moim hilu na półośkach są jeszcze takie małe koła zębate (to chyba do ABS-u). Właśnie konstruuje specjalny ściągacz aby zdjąć w/w.
Jest częściowy sukces. Udało się zdjąć stare łożyska ale okazało się, że sklep dostarczył nowe niewłaściwe :? Po wielu telekonferencjach ustalono, że mogą sprowadzić po 700 zł sztuka :shock:

Czy to normalna cena czy chłopaki przesadzili ? Gdzie takie łożyska można dostać najtaniej ?

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

No to Ty nie wiesz, że części kupuje się w Wyprawa4x4. Ja za swoje łożysko zapłaciłem po upuście dla klubowiczów 68,41 zł :D

Awatar użytkownika
Louis
Posty: 56
Rejestracja: 06 sty 2009, 20:35
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: Louis »

fobos pisze:No to Ty nie wiesz, że części kupuje się w Wyprawa4x4. Ja za swoje łożysko zapłaciłem po upuście dla klubowiczów 68,41 zł :D
Pewnie, że wiem, ale przeszukałem sklep i nie znalazłem. Zadzwoniłem do ASO i tam krzyczą za te łożyska po 486 zł/ szt. Podobno mam jakąś specjalną, wzmocnioną wersję Hiluxa - arabską. Może dlatego chcą mnie skroić jak jakiegoś szejka :lol:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

To pisz mail do Rafała. Podaj numer VIN i część jaką potrzebujesz. Symbol części znajdziesz pewnie tu: ToyoDIY. A mail do Rafała to: rafal@wyprawa4x4.pl
Nie poddawaj się. Po wszystkim będziesz mega zadowolony, że sam dałeś radę.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: kylon »

No i co dalej z foto relacją :wink:

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

Się zesrało, bo czekam na tarczę kotwiczną ( zamówiłem tydzień temu w Wyprawa4x4 :mrgreen: ) Ale spoko właśnie dostałem mail od Rafała że dziś wysyła, tak więc jak kurier nie zawali to jutro tarcza będzie u mnie, a w piątek może dalszy ciąg fotorelacji.

Przy okazji spytam, czy składając nawilżać uszczelniacze olejem, czy składać na sucho.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: kylon »

Ja teraz siedzę na Modlińskiej i nie wiem co się tam dzieje poza nalotami :mrgreen: z nienacka. Możesz posmarować uszczelniacze. Niektóre są nawet oryginalnie posmarowane smarem. Np. do reduktora.

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

W końcu dotarły oczekiwane części, czyli tarcza kotwiczna, korpus dźwigienki ręcznego i kołek.
IMG_1495.jpg
(84,09 KiB) Pobrany 232 razy
Dźwigienka ręcznego już złożona. Do rozebrania starej musiałem użyć kątówki, bo jakiś trol zaspawał kołek. Oczywiście nie miałem segera, ale go dorobiłem z podkładki :D
IMG_1499.jpg
(90,13 KiB) Pobrany 231 razy
A tu z założonymi sprężynkami.
IMG_1504.jpg
(66,88 KiB) Pobrany 231 razy
Teraz zabrałem się za złożenie wszystkich elementów mocowanych do tarczy kotwicznej. Najpierw dźwigienki od samoregulatora.
IMG_1506.jpg
(48,05 KiB) Pobrany 230 razy
A tak wszystko wygląda po złożeniu. Bardzo wygodnie się to wszystko składa jak tarcza kotwiczna leży sobie płasko na blacie. Biorąc jednak pod uwagę akrobacje, jakie trzeba wykonać by wcisnąć łożysko na półoś, lepiej to zrobić na koniec, jak już tarcza z półosią są przykręcone do mostu.
IMG_1513.jpg
(91,99 KiB) Pobrany 230 razy
Dalej łożysko do obudowy. Tu zaskoczenie bo weszło po paru puknięciach klockiem drewnianym i już na miejscu obracało się wewnątrz obudowy :shock: . Jak całość odwróciłem by założyć uszczelniacz łożysko samo wypadło. :evil: . Nie wiem czy tak może być, ale składałem dalej.
IMG_1514.jpg
(89,2 KiB) Pobrany 230 razy
Nałożenie łożyska na półoś, to zupełnie inna bajka. Na szczęści znalazłem rurę pasującą średnicą tak, że na dole zapierała się o wewnętrzną bieżnię łożyska, a od góry była dłuższa od płosi. Najpierw pukałem delikatnie i trochę weszło, ale później mimo napieprzania młotkiem, pieńkiem i polnym kamieniem, nie chciało pójść nawet o milimetr.
IMG_1517.jpg
(98,8 KiB) Pobrany 229 razy
Po godzinie nierównej walki już miałem się poddać, gdy do głowy przyszedł mi taki pomysł 8) :mrgreen:
IMG_1519.jpg
(68,93 KiB) Pobrany 229 razy
Prasa do wciskania łożyska by fobos :wink: :mrgreen:

A co tu się tak gotuje. Przerwa na papu ?????
IMG_1522.jpg
(85,36 KiB) Pobrany 229 razy
Nie, to zgodnie z zaleceniem Kylona gotuje pierścień dociskający łożysko.
IMG_1524.jpg
(76,58 KiB) Pobrany 229 razy
IMG_1531.jpg
(59,74 KiB) Pobrany 229 razy
Przy pomocy prasy by fobos :wink: po minutce wszystko było już złożone. A te podkładki pod nakrętkami to po to by wcisnąć szpilki łączące tarczę kotwiczną z obudową łożyska. :D :D :D
IMG_1534.jpg
(62,69 KiB) Pobrany 229 razy
Teraz tylko oring i uszczelniacz na końcówkę mostu.
IMG_1535.jpg
(68,09 KiB) Pobrany 229 razy
I już wszystko na miejscu dokręcone czterema nakrętkami. Nie jest łatwo je ani dokręcić, ani odkręcić, bo przy dwóch z nich przeszkadza most i nie można założyć klucza nasadowego bo nie mieści się terkotka. Problem rozwiązałem nakładając na nakrętkę sam klucz z tym kwadratowym trzpieniem który wchodzi w terkotkę, a całość kręciłem za trzpień kluczem płaskim.
IMG_1536.jpg
(65,42 KiB) Pobrany 229 razy
A taką mam profesjonalną strzykawkę do napełniania mostów olejem. :D Wymiana oleju po rozsypaniu się koronki na łożysku jest koniecznością. Na magnesie korka spustowego było kilka sporych wiórów metalu pochodzących z koronki łożyska ( oby tylko, gorzej jak część wiórów pochodziła z zębów ).
IMG_1541.jpg
(79,6 KiB) Pobrany 230 razy
Tu już na kołach jeszcze w garażu.
IMG_1542.jpg
(75,62 KiB) Pobrany 229 razy
A tego zadowolonego z siebie gościa pewnie już znacie.
IMG_1544.jpg
(126,93 KiB) Pobrany 230 razy
Czy naprawa wystarczy na długo, czas pokaże. Generalnie miałem fajne zajęcie przed Świętami, dzięki czemu nie musiałem sprzątać w domu. Jutro mała przejażdżka i doregulowanie hamulców.

I to by było na tyle jak mawiał Pan Profesor mniemanologi stosowanej. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: kylon »

Jesteś Boooski Fobos :!: To łożysko trza było wkleić jak tak się ruszało no ale może zadziała :wink: Musi teraz zadziałać :!: Prasa Twojej konstrukcji nadaje się do opatentowania. Nie polecam robić tego we współczesnym budownictwie bo futryna może znaleźć się u sąsiadów piętro wyżej :mrgreen:.
A sprężynki i cylinderek to czymś pomalowałeś czy tak na surowo :?:

profesorr10
Posty: 123
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:15
Auto: lj70
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: profesorr10 »

kylon pisze: A sprężynki i cylinderek to czymś pomalowałeś czy tak na surowo :?:

o to samo miałem zapytać,spryskać miedzią w sprayu i po sprawie :D

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: fobos »

Zostawiłem na sucho. Do tej pory smarowałem smarem miedziowym w spreju, ale jeden mechanik mi powiedział, że używa się go tam gdzie metal trze o aluminium. Zresztą wyszedłem z założenia, że jak nie będą tłuste to nie będzie się do nich tak lepił syf wszelaki, a po każdej ostrzejszej jeździe i tak ściągam bębny i karsherem myję wszystko w środku.

darek4x4
Posty: 26
Rejestracja: 17 lis 2008, 17:45

Re: Sam naprawiam - łożyska tylnego mostu

Post autor: darek4x4 »

Super dokumentacja szkoda że jak sie brałem za swoją tego nie widziałem .
Mnie zszedł pierścień po podgrzaniu i waleniu o podłoge .
Niestety ręczny też pekła śrubka ale po 40 minutach rozwiercanie udało się wykonać nowy otwór na śrube.

Ja podgrzałem pierścień palnikiem wpada prawie sam bez prasy .

ODPOWIEDZ