Sterownik świec żarowych

Moderator: luk4s7

Bartek1
Posty: 139
Rejestracja: 18 lip 2013, 12:21
Auto: LC LJ70 '91, LC HDJ 100 '01
Pajero 1 '91 2,5 TD
Pajero 1 '90 2,5 TD (soft top)
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: Bartek1 »

Może komuś doskiweta słabe grzanie w te mrozy, chciałbym tylko zamieścić odpowiedniki świec ( bo prawie się oszukałem i nie te zamówiłem).

Do LJ <90r -> Denso DG-213 (6V) | około 80 zł/szt
Do LJ >90r -> Denos DG-211 (11V) | około 40 zł/szt

aglar
Posty: 34
Rejestracja: 24 wrz 2014, 20:35

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: aglar »

Podłaczam sie pod temat, gdzie umiejscowiony w lj70 jest sterownik świec zarowych? Czy ma ktoś schemat?

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: Rokfor32 »

Za schowkiem, nad łącznikiem airboxu.

aglar
Posty: 34
Rejestracja: 24 wrz 2014, 20:35

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: aglar »

Wielkie dzięki za szybką odpowiedz. Pozdrawiam.

jawa350rs
Posty: 8
Rejestracja: 06 gru 2016, 13:37

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: jawa350rs »

Witam posiadam j7 z 86r i nie mam sterownika tylko guzik po prawej stronie do ręcznego podgrzewania świeć i tu zaczyna się moje prytanie czy niektóre modele tak mają czy to jakaś przeróbka http://imgur.com/a/FSbXt

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2506
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: kpeugeot »

ładnie zrobiona przeróbka

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: vGreg »

jawa350rs pisze:Witam posiadam j7 z 86r i nie mam sterownika tylko guzik po prawej stronie do ręcznego podgrzewania świeć i tu zaczyna się moje prytanie czy niektóre modele tak mają czy to jakaś przeróbka http://imgur.com/a/FSbXt
Zmieniasz czas dla lata i zimy czy jedziesz wg "MAX 4 SEC"?
Jest jakaś różnica w odpalaniu?

jawa350rs
Posty: 8
Rejestracja: 06 gru 2016, 13:37

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: jawa350rs »

Przez lato jak jest bardzo ciepło to odpala bez świec na dotyk a w mrozy to tak od 5 do nawet 7 sec a jeśli jest bardzo zimno to 2 razy po 5 sec

Awatar użytkownika
vGreg
Posty: 942
Rejestracja: 01 gru 2011, 11:27
Auto: LJ70 z 92'
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: vGreg »

jawa350rs pisze:Przez lato jak jest bardzo ciepło to odpala bez świec na dotyk
E tam coś czarujesz, beż świec na dotyk. :lol:
Raz tak próbowałem przy +30 to na dotyk odpalił po 5-8s kręcenia rozrusznikiem.
jawa350rs pisze:jeśli jest bardzo zimno to 2 razy po 5 sec
Długo stosujesz taki rozruch? Tak możesz załatwić świece. Nie lepiej np. 8s grzania+3s czekania?

jawa350rs
Posty: 8
Rejestracja: 06 gru 2016, 13:37

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: jawa350rs »

jeśli chodzi o lato to nie czaruje gdy go odpalę i np jadę do sklepu to po powrozie nie grzeje świec i startuję bez problemu jak będzie ciepło to na dowód mogę film nakręcić , a co do tych 2 razy to tak robię nie próbowałem inaczej ale przy najbliższych mrozach spróbuje twoją metodom :)

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: hetman »

Odświeżę temat. LJ78 z silnikiem 2lt (przed '90). Jednego dnia w męczarniach odpalił, na drugi dzień totalna kaplica (około -2C), jakby nie miał paliwa. Pompowanie pompką na filtrze bez zmian. To że się trochę paliwo cofa to wiem i pompka zawsze dawała radę. No więc myślę świece. Wymieniłem dzisiaj na 6V Denso (były jakieś NGK, jeszcze ich nie miałem okazji sprawdzić) i dalej kupa. Okazało się, że na listwie brak napięcia. Spiąłem na krótko na 5 sekund i zagadał od strzała.

Będę szedł po kabelkach przekaźnik-aku-sterownik, ale co mnie zastanawia, to czy jeśli nie mam systemu super glow (tylko ten od LJ78), to czy nie uwale tych świec? Można puścić te świece 6V przez przekaźnik ręcznie na 12V i dogrzewać przez 4-5s? Widziałem w temacie że ktoś tak miał, ale chyba Fobos też pisał, że na krótko podając 12v zjarał wszystkie 4..

Jeszcze jedna sprawa, dlaczego tam na listwę idą 2 kabelki? Jeden na wtyczce jakby sygnałowy i drugi zasilający.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: Rokfor32 »

W starym typie masz dwa zasilania - jedno bezpośrednio z aku, do szybkiego rozgrzewania, i drugie przez rezystor w kolektorze, do dogrzewania po rozruchu. Oprócz tego stara LJ miała dwa kabelki kontrolne - na takiej spec listwie. To bocznik prądowy, dla komputerka kontrolującego czas grzania. Wyczuwa, jaki prąd płynie przez świece.

Możesz to zasilić ręcznie, można też zanabyć na alegro takie uniwersalne sterowniki czasowe na 12V, właśnie zmajstrowane pod kątem świec żarowych. Te fajniej zrobione mają dodatkowe wejście potencjometryczne, do regulacji czasu grzania - podpina się je pod czujnik temperatury silnika.

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: hetman »

Świece 6v można zostawić w takim układzie zasilania czy trzeba te 11/12v? Jeśli stara LJka dogrzewała 12v to ręcznie mogę robić to samo. Pytanie czy te sterowniki uniwersalne nie popala tych swiec grzejąc zbyt dlugo 12v.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8299
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: Rokfor32 »

Tego nie wiem - trzeba doświadczalnie sprawdzić.

Awatar użytkownika
hetman
Posty: 366
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:05
Auto: LJ78 - ?uczek
Kontakt:

Re: Sterownik świec żarowych

Post autor: hetman »

Wygrzebałem w manualu że były też wersje właśnie z ręcznym dogrzewaniem.. o ile dobrze zinterpretowałem schemat :)

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ