Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Benior
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:01
Auto: LJ73
Kontakt:

Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Benior »

Mam od dłuższego czasu problem ze swoją LJ73 silnik 2LT2
Kopci okrutnie na czarno bez względu na to czy zimny czy ciepły. Poprzedni właściciel twierdził, że turbinę robił więc powinna być ok.
Zadzwoniłem do gościa od turbin aby umówić się na ewentualną regenerację i opisałem mu objawy jakie zaobserwowałem. Gość stwierdził, że to na 90% nie turbo bo czarne nie powinno lecieć i powinienem szukać dalej :? Oglądał go następnie gość od zizli i według niego silnik ładnie pracuje a sprężanie na dniach sprawdzi ale obstawia, ze to nie to. Pod turbiną zobaczył takie małe cięgiełko i według niego powinno lekko chodzić a chodzi z dużym oporem.

Jakieś pomysły :?:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8368
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Rokfor32 »

Nie wiem, skąd Twooje przeswiadczenie, że jak turbina była robiona - to będzie poprawnie sprężać? Można zrobić taką regenerację. Refubrisched się to nazywa, koszt jakieś 4 tysie minimum. To, co jest powszechnie odstawiane pod nazwą "regeneracja" polega na wymianie uszczelnień. Taka turbina nie cieknie. Ale żeby pompowała? :mrgreen:

W jednym ta diagnoza co przeprowadziłeś ma rację - nawet z całkiem szczeźniętą turbina silnik nie ma prawa kopcić na czarno. Taki objaw oznacza - że przestała działać kompensacja turbo. Prawdopodobnie lejąca turbina zasyfiła układ na tyle - że przestał działać poprawnie (jeszcze przed regeneracją turbo).

Układ kompensacji jest rozbieralny i serwisowalny - ale szczerze proponuje zapoznać się z serwisówką fabryczną, zanim zaczniesz to rozkręcać ... :wink:

Awatar użytkownika
Benior
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:01
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Benior »

A czy to cięgiełko przy turbinie ma chodzić ciężko ?

Odpięliśmy przewody od turbo i je przeczyściliśmy. Po ponownym montażu od strony filtra powietrza jest sucho a z odmy lecą delikatnie spaliny, na wyjściu z turbiny nawet po krótkiej pracy silnika pojawił się olej.

Bartek1
Posty: 139
Rejestracja: 18 lip 2013, 12:21
Auto: LC LJ70 '91, LC HDJ 100 '01
Pajero 1 '91 2,5 TD
Pajero 1 '90 2,5 TD (soft top)
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Bartek1 »

Spaliny z odmy, jesteś pewien ? BO jak tak to coś głowica może już puszczać. Z odmy leci gaz, ale bez wonny i nie są to spaliny. Patrzyłeś czy do zbiorniczka nadmiaru płynu chłodniczego, czy tam powietrze się nie dostaje?
Ostatnio zmieniony 29 maja 2014, 22:06 przez Bartek1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Benior
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:01
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Benior »

No do końca nie jestem pewien czy to spaliny :oops: no widać jakiś dymek leci ale go nie wąchałem.
Do zbiorniczka płynu nic się nie przedostaje.

Awatar użytkownika
Benior
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:01
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Benior »

Sprawdziłem i z odmy nie lecą spaliny tylko własnie jakiś tam gaz.
Mechanik zrobił jeszcze jeden test.
Odłączył przewód od turbiny i powietrze do silnika wpadało bezpośrednio. Dymienie znacznie zmalało ale dalej czarne leci.

Awatar użytkownika
kpeugeot
Klubowicz
Posty: 2512
Rejestracja: 24 cze 2009, 06:52
Auto: Taro(hilux) 3.0 V6
lj70 2LTII r1986
LJ78 2LT EFI 1991
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: kpeugeot »

Intercooler wywal, jak dym czarny tzn nie spaalna ropa wiec za malo powietrza

Awatar użytkownika
Benior
Posty: 22
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:01
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Benior »

kpeugeot pisze:Intercooler wywal, jak dym czarny tzn nie spaalna ropa wiec za malo powietrza
intercooler wywalony a kopci.....

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8368
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Rokfor32 »

No toć wyżej napisałem - nie działa poprawnie układ korekcji dawki (kompensacja turbo).

Sama turbina, z tego co opisałeś - też raczej nie działa ... :wink:

Awatar użytkownika
kmiecio
Klubowicz
Posty: 561
Rejestracja: 04 gru 2010, 16:30
Auto: TOYTOYOWE szale?stwo :)
Kontakt:

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: kmiecio »

Beniu oddaj samochód do kogoś kto Ci pomierzy wszystkie warunki pracy, silnika i turbiny i będzie wszystko jasne, a nie do znachorów co to tylko sobie przewody odłączają i sprawdzają może będzie dobrze, z tego co mówiłeś to jeden spec od zyzyli nie wiedział nawet do czego "ten grzybek" służy...

Awatar użytkownika
Gronek
Posty: 10
Rejestracja: 09 sty 2016, 11:30

Re: Kopci, dymi na czarno czy to turbina?

Post autor: Gronek »

zmniejsz dawkę paliwa na pompie wtryskowej i przestanie kopcić na czarno. Pompiarze zazwyczaj po regeneracji pomp ustawiają je na większej dawce. Przechodziłem to samo. Pomogło.

ODPOWIEDZ