Włączanie 4H podczas jazdy

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18050
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Włączanie 4H podczas jazdy

Post autor: kylon »

Czy można?

Można ale:
- w przypadku manualnych sprzęgiełek muszą być w pozycji LOCK. Jeśli by były w pozycji FREE półośki nie kręciły by się. A co za tym idzie nie obracał by się mechanizm różnicowy i w efekcie wał. Po włączeniu przycisku H4 nastąpiło by tylko mega gruchnięcie i reduktor do remontu. Może żeby to pojąć trzeba kilka ich rozebrać i zobaczyć jak to działa.
- w przypadku sprzęgiełek sterowanych elektrycznie musi być załączony przycisk HUB ale i tu wartało by sie zatrzymać aby go zapiąć. Nie jest to skrzynia biegów i nie ma tam żadnej synchronizacji kół zębatych
To zwykły mały silniczek elektryczny, który zapina przesuwkę.

Jeśli samochód jedzie prosto. Ma takie same koła z przodu i z tyłu (widziałem już różne rzeczy). Wały obracają sie z tą sama prędkością i w tych samych kierunkach. Podciśnienie tylko łączy je za pomocą przesuwki po wciśnięciu przycisku 4H.

Awatar użytkownika
wojteksz
Posty: 20
Rejestracja: 02 paź 2007, 05:48
Kontakt:

Post autor: wojteksz »

sprawdzone przy szybkości ok 60km/h. Bez problemu :)
Sprzęgieł ka przy kołach mam praktycznie na stałe ustawione w położeniu lock bo mam wyrobione łożysko w jednym z nich i aby się nie niszczyło jeżdżę na zapiętych. Juz ponad 5000km bez żadnych efektów ubocznych

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18050
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Post autor: kylon »

wojteksz pisze:Sprzęgieł ka przy kołach mam praktycznie na stałe ustawione w położeniu lock bo mam wyrobione łożysko w jednym z nich i aby się nie niszczyło jeżdżę na zapiętych. Juz ponad 5000km bez żadnych efektów ubocznych
:shock: :?: ślizgowe :?:

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Post autor: Gałka »

czyli praktycznie przy załączonych sprzęgiełkach do jakiej prędkości można załaczać ( i wyłączać też ) przedni napęd? Lubię jeździć 4x4 ( tęsknota za stałym napędem ) i w terenie nawet jak jest lekki załączam przód. A zdaża się trochę asfaltu. Jak stanę to mi wszyscy w 95 pouciekają :( . Reduktor to tylko przy zatrzymaniu?

Awatar użytkownika
fobos
Posty: 3155
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:47
Auto: VZJ 90
Kontakt:

Post autor: fobos »

Janku, po asfalcie to bym nie śmigał z włączonym napędem 4x4. A jakie siły wtedy działają to możesz zbadać empirycznie. Włącz 4x4 na asfalcie jadąc wolno prosto, zatrzymaj się, skręć kierownicę do oporu i powoli zacznij ruszać. Tylko jak co ukręcisz to nie na mnie :wink:
A i jeszcze jedno. Przy załączaniu i wyłączaniu przedniego napędu nie prędkość ma znaczenie a kierunek jazdy. Załączać przód należy wyłącznie podczas jazdy na wprost, nigdy w trakcie skrętu.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Post autor: Gałka »

no taki to nie jestem aby jeździć 4x4 po asfalcie. Zawsze wyłączam przed tylko czasem w czasie jazdy i o to mi chodziło czy przy 20-40 km /h mogę wyłączyć przód. Czy wciskać wtedy sprzęgło? Czasem przy wyłączaniu w trakcie jazdy słyszałem stuk :?:
Jak to działa to już kiedyś przetestowałem. Wjechałem prosto po schodach 4x4 i zapomniałem na górze wyłączyć; ni w cholerę nie chciał skręcić.

Awatar użytkownika
wojteksz
Posty: 20
Rejestracja: 02 paź 2007, 05:48
Kontakt:

Re: Włączanie 4H podczas jazdy

Post autor: wojteksz »

ostatnio wymieniałem przełożenia w obu mostach i zgodnie z instrukcją trzeba je dotrzec. Ponieważ jechałem na Pomeranię (te 450km) to w drodze miałem zapięte huby na przedniej osi i jak widac było, ze droga jest prosta to zapinałem 4H na sztywno. Szybkośc ok 90km/h. Bez problemów. Przy rozłaczaniu może sie przydać jesli zdejmiesz na moment nogę z gazu to wówczas odciązysz koła i układ łatwiej sie rozłaczy.
Spokojnie przejechałem cała Pomeranie i wróciłem.

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Włączanie 4H podczas jazdy

Post autor: MaxLux »

tez tak docieralem przod ;)

ODPOWIEDZ