Opony Toyo MT ???

Moderator: luk4s7

Malik
Posty: 26
Rejestracja: 11 sty 2009, 23:04
Auto: Hilux
Kontakt:

Opony Toyo MT ???

Post autor: Malik »

Nowe MTeki BF podobno bardziej poszły w AT co może słuszny kierunek ale nie dla mnie…
MTeki Wranglery drogowe… :shock:
a co myślicie o oponach TOYO Open Country MT http://www.toyo.pl/index.php?option=opony_katalog&id=27
Firma słynie z opon dla „szybkich i wściekłych” i mało o nich słychać w terenie ale to opinie „podwórkowe”, jeździł ktoś z Was na tym??

Awatar użytkownika
Meris
Posty: 453
Rejestracja: 29 wrz 2008, 20:19
Auto: exHJ60, HDJ80, HDJ100, J120, BJ40
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Meris »

u nas kilka uzywajo, nie dla sportu i extremu, tak pszypadkowo do lasu z blotem... som zadowolienie... ale BFG MT stary liepej gzebie...

Awatar użytkownika
Jureq
Posty: 437
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:42
Auto: szukam LC200
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Jureq »

przecież te Toyo to klony Good Year'a - mają być w czymś lepsze ?

TOYO OPMT 265/75 R16 terenowe lato 816.18 zł (podany link)

Goodyear WRANGLER MTR OWL 265/75R16 119 P 4x4 716.44 zł (oponymax.pl)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8395
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Rokfor32 »

Te opony nie są typowo błotne, bardziej, podobnie jak stary GY MTR, crawlingowe. Są bardzo miękkie, i ponoć znakomicie spisują się na śniegu (głębokim), również piachu i skałkach. Są też ponoć zdumiewająco ciche przy większych prędkościach na czarnym.

Są też niestety drogie.

Awatar użytkownika
Kiciuś
Posty: 21
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:24
Auto: LJ73 (3,0L) MT33"
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Kiciuś »

Znalazłem taki stary - interesujący mnie właśnie temat więc go odświeżam po kilku latach.

Czy ktoś ma jakieś nowe doświadczenie z OPEN COUNTRY MT???
(bo planuję kupić)

I jeżeli Rokfor pisał, że są bardzo miękkie, to jestem ciekawy, czy mi po 2 wycieczkach na Bałkany po czarnym nie znikną do zera?

Fazi
Posty: 475
Rejestracja: 31 maja 2009, 20:46
Auto: HJ61
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Fazi »

Zastanów się nad GoodYear wrangler Duratrac.
Jak tylko Ci rozmiar styknie - dosiadam je 2 rok. Jazda na codzień + zjazdy w teren. No i w zimie bardzo dobrze i przewidywalnie się na nich jedzie.
Nie zauważyłem drastycznego zejścia bieżnika - pomimo, że są miękkie.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8395
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Rokfor32 »

Co Wy wszyscy macie z tym scieraniem :shock: :wink:

Zależność jest prosta - miękka opona się szybciej ściera - ale ma lepszą przyczepność do twardego. Czyli trudniej wpada w poślizg. Więc albo się jeździ na nowych (większość jest wtedy w miarę miękka, ale z czasem guma sie starzeje), i w miarę bezpiecznych kapciach - albo sie cieszy z oszczędności i jeździ na pietnastoletnich zdrewniałych, bo się powoli zużywają.

Aż do dzwona albo wypadnięcia z drogi :wink: , który te wszystkie "oszczędności" pięknie kasuje ...

W moto uzywam kapci - które jak były świerze (dawniej dużo jeździłem) zużywały się szybciej niż sezon. Ścierały się do zera w jakieś 8 tysi km. Ale - potrafiły mi kilka razy uratować dupę z prawie pewnej gleby - i to w sytuacjach gdzie taka gleba nie skończyła by się tylko na obtarciach :wink:

Gume w terenówce powinno sie planować na około 5 lat. A nie do starcia na łyso :wink:

Awatar użytkownika
Kiciuś
Posty: 21
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:24
Auto: LJ73 (3,0L) MT33"
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Kiciuś »

Dzięki Fazi!
Rokforowi też dziękuje, ale się chyba do końca nie zrozumieliśmy :wink:

Oczywiście, że chcę kupić nowe opony. Nie chciałbym jednak, żeby mi po jednym roku znikły, po zaliczeniu 2 - 3 wypraw do Rumunii, Bułgarii, Czarnogóry i Albanii, a do tego jeszcze kilku bardziej ostrych rajdów w zachodniej Polsce.
Wiadomo, że dwudziestokilkuletnia terenówka nie jest tym samym czym wyczynowe moto, więc mega przyczepność na asfalcie mi dupy nie uratuje.

Już się najeździłem kilkoma autami z różnymi AT-ekami o więcej takich opon nie kupię!!!
W terenie, a szczególnie w błocie MT robi znacznie lepiej, na śniegu też lepiej, a na czarnym MT i AT zachowują się całkiem podobnie.

Teraz mam BFG MT KM2 i jestem super zadowolony, ale słyszałem dobre opinie o TOYO MT, miałem jedynie wątpliwość czy się nie skończą po 10 tys. km???
A 4 duże oponki kosztują niestety trochę więcej niż 2 gumy do motoru., wiec nie chciałbym ich co roku wymieniać :D

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8395
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Rokfor32 »

Nie znam żadnych gum do terenówek w takim rozmiarze - coby sie kończyły tak szybko :wink: Bardzo miękkie maxxisy CC (miekka mieszanka - cała guma jest sztywna niemozebnie) u mnie po jakichs 15 tysiach mają ledwo zauważalne zuzycie - a w tej gumie bieżnik pracuje nierównomiewnie (od czarnego guma wyciera sie środkiem). Jedyna opcja szybkiego kończenia gum - to uwalona mocno geometria zawiasu.

miękka guma będzie też się ząbkować na przedniej osi - jeżeli zapodasz wąską do ciężkiego auta.

Ale generalnie - Toyo M/T to jedna z bardziej chwalonych wyprawowo opon. Myślę, że na 50 tysi możesz spokojnie liczyć - a i tak po tym dystansie powinno jeszcze sporo bieżnika zostać.

A moje moto - to endurak. ledwie stówę przekracza - i to nieczęsto. Ale hamowanie awaryjne na szutrze, czy zabłoconym asfalcie (albo ino mokrym) - to dla gum w moto poważne wyzwanie. Te co używam (haidenau K60) parę zazy uratowały mi dupsko przy poślizgu na przednim kole - w sytuacji kiedy moto się juz zaczynało kłaść na glebę :wink: A cena - zestaw do mojego sztrucla to 7 stów. Przy wartości strucla jaies ... 2 tysie :mrgreen:

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: endurance »

Rokforku,

do enduraka spróbuj michelina T63 to tak jakbyś z dychawicznego diesla przesiadł się na dobrze doładowaną benzynę V8 czyli inny galaktyka, tylko uważaj raz się przesiądziesz i nigdy już nie założysz czegoś innego.

w temacie opon 4x4
wycieczkowo używam BFG AT i z silnikiem 102km prędkościami około 120km/h nie potrzebuję niczego innego, dobrze, że się pojawiły nowe szkoda tylko że nie są bardziej szosowe, ale pewnie i tak na nie padnie wybór.

gumowy
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

Awatar użytkownika
Kiciuś
Posty: 21
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:24
Auto: LJ73 (3,0L) MT33"
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Kiciuś »

O, to coś nowego nam wyszło wspólnego i witam kolegów endurowców :D :D :D

Ja już dziewiąty rok ujeżdżam w terenie żółte Suzuki DRZ 400E.
Sprzęt nie jest za bardzo wyczynowy ani hardcorowy, w porównaniu do najnowszych modeli hard-enduraków, ale nadrabia bezkonfliktowością :mrgreen:

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8395
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Rokfor32 »

T63 jest dla mnie za ostra. To fajna guma w teren - ale moje moto to jednak głównie czarne. Temu K60 - bo to taki fajny kompromis - na czarnym całkiem przyzwoicie, a na miękkim wystarczająco poprawnie, żebym nie musiał znikąd sztrucla wypychać ... :wink:

Awatar użytkownika
Tigerr
Posty: 18
Rejestracja: 08 lut 2011, 23:12
Auto: LJ70,Xj,Y60 4,2TD+LPG
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Tigerr »

Toyo OPMT rozmiar 255/85R16 po przejechaniu 50tys km sprzedalem z bieznikiem 9mm wiec nie scieraja sie za szybko. Wzmocnione boki zapobiegaja uszkodzeniu opony o kamienie czy korzenie.

Awatar użytkownika
Kiciuś
Posty: 21
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:24
Auto: LJ73 (3,0L) MT33"
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Kiciuś »

Tigerr pisze:Toyo OPMT rozmiar 255/85R16 po przejechaniu 50tys km sprzedalem z bieznikiem 9mm wiec nie scieraja sie za szybko. Wzmocnione boki zapobiegaja uszkodzeniu opony o kamienie czy korzenie.
Wielkie dzięki Tigerr za konkretną, praktyczną odpowiedź :D
Czyli wychodzi, że zużywały się podobnie jak BFG MY KM2 - około 1,5 mm / 10 tys km.
Rozwiałeś moje obawy o tą miękką mieszankę i kupuje w poniedziałek!

A jeszcze mam pytanko o ten rozmiar 255/85R16 - wychodzi trochę ponad 33 cale średnicy i właśnie dokładnie o takim rozmiarze myślałem :D , żeby średnica słuszna była, a do tego nie za szeroki walec i nie za duże opory.

W jakim aucie te oponki miałeś kolego zamontowane?
I czy nie wyglądały trochę za wąskie - takie duże i chude kółka?

Awatar użytkownika
Tigerr
Posty: 18
Rejestracja: 08 lut 2011, 23:12
Auto: LJ70,Xj,Y60 4,2TD+LPG
Kontakt:

Re: Opony Toyo MT ???

Post autor: Tigerr »

Opony byly w Patrolu zalzone i nie wygladaly na za male czy za wazkie.

ODPOWIEDZ