Opony zimowe czy AT?

Moderator: luk4s7

Geralt
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2010, 10:47
Auto: LC V8
Kontakt:

Opony zimowe czy AT?

Post autor: Geralt »

Witam.

Wczoraj przekonałem się, że moja V8 na standardowych oponach M+S, średnio dobrze sobie radzi na śliskich zjazdach. Szczerze, to niewiele brakowało, a wylądowałbym w Wiśle, bo autko niezależnie od tego co robiłem po prostu ześlizgiwało się ze stoku wciąż przyśpieszając. A RAV-ka za mną na zimówkach zjechała bez większych problemów. To zdarzenie przekonało mnie do zainwestowania w lepsze na zimowe czasy opony. No i mam do Was pytanie co powinienem zrobić? Zimówki na moje 20" felgi kosztują w INTER CARS-ie około 1700,00 PLN sztuka, więc dosyć drogo, a taniej nigdzie już nie znalazłem. Jak uważacie, czy nie lepiej byłoby kupić mniejsze felgi i zimowe opony do nich? Miałbym wtedy dwa komplety kół - trochę mniej roboty przy zmianie. A jeśli tak, to jakie (rozmiary, firma)? No i na koniec: czy opony AT można traktować jako zimowe? Więc może mniejsze felgi i AT-ki? A wtedy też: jaki rozmiar i jakiej firmy? Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć? Opłaci się?

Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: kylon »

Opona zimowa ma zupełnie inną mieszankę i skład gumy. Na TA-eku zwłaszcza BFG pojedziesz w dół jeszcze szybciej niż na oryginalnej oponie. Niestety takie auto to i ceny nie małe, a właściwie cenę robi rozmiar niezależnie od marki pojazdu. Możesz zmienić na 18 cali ale ta operacja raczej taniej nie wyjdzie niż zakup opon na dwudziestki. No i dobra rada na przyszłość. opon zimowych szukamy wcześniej a nie w środku sezonu gdy opon już praktycznie nie ma i z cen nikt nie zejdzie bo i tak się sprzedadzą.

Geralt
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2010, 10:47
Auto: LC V8
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: Geralt »

Dzięki za radę odnośnie AT-ka. Nie wiedziałem - myślałem, że taki bieżnik będzie się dobrze trzymał, a tu masz... Dobrze jednak podpytać. Co do do pory kupowania zimówek, to jasne, że lepiej wcześniej, ale szczerze mówiąc gdyby nie wczorajszy przypadek, to olałbym sprawę i jeździł na tych M+S. Poprzednią 100-tką objeździłem tak prawie 7 lat (98000 km) w każdych warunkach bez większych problemów. Z tym, że tak na oko tamte miały jednak bieżnik mniej szosowy i chyba rzeczywiście lepiej się zachowywały na śniegu.

Reasumując: tak czy siak zimówki. Ale jeśli na mniejszą felgę, to jaki rozmiar i jaką felgę żeby pasowały?

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: Kwieczor »

kup sobie komplet stalowych 17 (dużo z demobilu na rynku) - na to opony dobierzesz już chyba łatwiej - chyba, że estetą jesteś i wygląd ma znaczenie na zimę...
a i komfort przekładania kół zamiast opon - bezcenny

a co do AT zimą - trochę się z Kylonem nie zgodzę - Hilux miał fabryczne buty jakieś "Dualery" - w styczniu mnie na takich z salonu wypuścili i dramat do kwadratu. Porównałem je sobie z prawie nowymi BFGAT i jazda była zdecydowanie bardziej kontrolowana (śnieg sypki i mokry, błoto pośniegowe) - jedynie na lodzie wypadają słabo, ale w tych warunkach do bez kolcy żadna guma dobrze nie robi...

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: kylon »

Błoto pośniegowe i sypki śnieg ok ale zima to również inne warunki drogowe. AT-e będzie oczywiście lepszy od Duelera ale już taki po jednym sezonie może się z nim równać. Twardsza guma itd. Wiem bo sam na kilku At-ekach sobie pojeździłem w różnych autkach. Teraz mam trzeci sezon Yokohamy i jest o niebo lepiej.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: consigliero »

Pozwolę sobie na wypowiedź w temacie zimówek , zawsze byłem ich zwolennikiem i uważam że są lepsze niż BFG A/T ,ale nie w przypadku gdy trzeba wyjechać na górę w kopnym śniegu . Zrobiłem to zarówno na jednych i na drugich i zimówce , przynajmniej mojej brakuje tego zęba aby się wgryźć. Jeździłem też w kopnym śniegu na polnych drogach przy -10 i tutaj A/T też radził sobie lepiej niż zimówka . Wczoraj zawisłem w zaspie którą chciałem przebić i na A/T chyba bym się przegryzł , a w tym wypadku musiałem się odkopać lub gdybym miał maty piaskowe to by pewnie pomogło
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18006
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: kylon »

Bo tu mamy do czynienia z wielkością kostki która jest potrzebna przy kopnym śniegu. Dlatego dobre opony zimowe jak Michelin Alpin czy Bridgestone DMZ3 maja ją większą. Oczywiście i tak faktycznie wszystko zależy od warunków na drodze. Reasumując opony dodawane z samochodem przy jego zakupie zazwyczaj na nic się zdają mimo oznaczeń M+S. Przecież MT-eki mają również takie oznaczenia.

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: qberus »

Temat jak rzeka ....

http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=5017" onclick="window.open(this.href);return false;

http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=3304" onclick="window.open(this.href);return false;

http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=1207" onclick="window.open(this.href);return false; ale w Hilu

i tu tez temat zimy się przewija http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... t=duratrac" onclick="window.open(this.href);return false;

A przy doborze felg pamiętaj - rozmiar, szerokość felgi oraz ET ( odsadzenie ), oczywiście rozstaw śrub i docelowy rozmiar opony. Dopiero połączenie tych parametrów decyduje o tym czy felga pasuje czy nie. Przy stalówkach gdzieś czytałem że kształt przekroju może się różnić, więc dochodzi dodatkowy parametr. Polecam szukanie w google ( ja szukam w zakładce grafika - szybciej) metodą analogii. Jak komuś dany rozmiar/model spasował to Tobie też ma szansę pasować .

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: LEX »

Nie wiem Geralt jakie to są standardowe opony M+S, ale domyślam się, że to ten taki shit, na którym wyjeżdżają samochody z salonu, czyli zwykła szosówka z malutkim bieżnikiem i tym nieszczęsnym napisem M+S. Teraz jesteś w tej komfortowej sytuacji, że cokolwiek kupisz, to i tak będzie o niebo lepiej. No ale teraz zaczynają się kompromisy...

Jeśli kupisz typową zimówkę, to na oblodzonym asfalcie czy na drobnej pokrywie śniegowej będzie dobrze, ale możesz zapomnieć o zaparkowaniu na zaspie czy na bardziej zasypanym poboczu. Opony będą mieliły, ale nie przekopią się bo mają za mały bieżnik.

Jeśli kupisz AT, to będzie gorzej na oblodzonym asfalcie, ale lepiej w luźnym śniegu. Jeśli nie masz ciśnienia za kierownicą i nie siedzisz ludiom na tyłku, to AT są najbardziej uniwersalne.

Opony MT mogą być już za bardzo radykalne i mogą mieć taką gumę, która będzie niebezpieczna na asfalcie ze śniegiem.

Jednak niestety wszystko sprowadza się do indywidualnych potrzeb i indywidualnych modeli opon. Są AT-ki, które będą paskudnie się prowadziły na śniegu, ale są też takie, które będą dobre. Do tego jeszcze dochodzi styl jazdy i indywidualne odczucia. To co dla jednego jest nie do przyjęcia, to dla innego będzie wspaniałym prowadzeniem się samochodu.

Ja kupiłem 4 lata temu nowe opony Hankook za jakieś 400zł/szt. i mi akurat pasują. Od wewnątrz mają szerokie klocki prawie jak MT a im bliżej zewnętrznego brzegu, tym drobniejszy bieżnik. Jak je założyłem 4 lata temu, to tak cały czas siedzą na samochodzie, nawet powietrze nie uchodzi. No ale to kwestia indywidualna i dla kogoś innego będą złe.

Ja bym się na Twoim miejscu rozejrzał za felgami aluminiowymi o jakimś bardziej popularnym rozmiarze. Nie wiem czy 16" wejdą, ale byłyby najlepsze, bo 15" są za małe i z pewnością nie będą pasowały, a do felg 17" opony zaczynają być drogie. No i nie brałbym felg stalowych bo ciężki syf, dodatku niewiele tańszy.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: consigliero »

Faktem jest że moje DMZ-3 mają tylko 5 mm bieżnika .
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: seburaj »

at daje rade, pod warunkiem, ze nowy :wink:
aha, i spuszczajcie powietrze na zime !!
ja uzywam 1.5 atm :mrgreen:

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: lucjan »

seburaj pisze:at daje rade, pod warunkiem, ze nowy :wink:
[…]
na śniegu to prawda, na lodzie @LEX ma rację - tylko myślenie pomaga
seburaj pisze:[…]
aha, i spuszczajcie powietrze na zime !!
ja uzywam 1.5 atm :mrgreen:
n kopnym czy na lodzie? co daje?

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: lucjan »

LEX pisze:[…]
Jeśli kupisz AT, to będzie gorzej na oblodzonym asfalcie, ale lepiej w luźnym śniegu. Jeśli nie masz ciśnienia za kierownicą i nie siedzisz ludiom na tyłku, to AT są najbardziej uniwersalne.
[…]
Zgadzam się w 100%. Jesienią założyłem nówki BFG AT i od razu wyważyłem zimówki, które używałem poprzedniej zimy Blizak DM-Z3 na 2-gim komplecie felg, co by sobie w grudniu przerzucić. Po 1-szym ataku zimy zostałem na AT'ekach, bo zaciekawił mnie umieszczony na nich symbol zimowych opon (śnieżynka na tle gór) i choć zimówki leżą na wierzchu w garażu, to nie zamierzam ich zmieniać. Nawet po przygodzie sprzed kilku dni :mrgreen:. Nooooo…, ale to było lodowisko i tyłem złapałem pobocze na mijance.
kurcze chciałem załączyć fotę z leżakowanie setką w rowie, ale nie wyszło, może później się uda

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: lucjan »

no i się udało, oczywiście się udało wstawić fotkę, bo jak widać skręcić to się raczej nie udało :mrgreen:
Obrazek
Załączniki
zima.jpg

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Opony zimowe czy AT?

Post autor: seburaj »

lucjan pisze: n kopnym czy na lodzie? co daje?
nie na kopnym czy na lodzie, ale na zime :mrgreen:
a daje to, ze mniejsza szansa pozniej na koniecznosc orania rowa :mrgreen:

ODPOWIEDZ