Uzdatniacze do ropy

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Uzdatniacze do ropy

Post autor: Gałka »

Kupiłem na stacji skondensowany uzdatniacz do paliwa co chroni przed wytrącaniem parafiny z ropy przy niskich temperaturach i pomaga w rozruchu silnika. Wlewa się go bardzo mało 0,5;/600 l paliwa. Na czy to polega, że taka mała ilość "pomaga" ?

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Kames »

zwieksza liczbe cetanową :!:
Podczas chłodu woda zamarza w przewodach paliwowych blokując przepływ paliwa. Środek antyżelujący z uszlachetniaczem do paliwa zapobiega wytrącaniu się żelu do temperatury minus 45 stopni C, co przeciwdziała zamarzaniu i oblodzeniu filtrów paliwa oraz przewodów paliwowych. Środek absorbuje wilgoć zawartą w zbiorniku paliwa zapobiegając jego korozji. Należy go dodawać do paliwa, gdy temperatura spadnie poniżej punktu parafinowego (temperatura, w której wytrącają się parafiny, przez co paliwo traci przejrzystość). Proces ten może się rozpocząć nawet w temperaturze 2 stopni C).

Awatar użytkownika
hashid
Prezes Zarządu
Posty: 4456
Rejestracja: 20 lis 2007, 23:51
Auto: KDJ12
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: hashid »

no i jak było jeszcze "ciepło" to nie dolałem tego, paliwo tankowałem tydzień temu więc jeszcze letnie i dziś rano hłe hłe. odkręcony filtr paliwa a tam mętno gęsta ciecz. zostawiłem sobie dłubanie na wieczór. :?

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Tuco »

Ja tankowałem dwa tygodnie temu i nie miałem problemu dzisiaj. :shock:
Nie dolewam żadnych "uzdantniaczy" do diesla zimą.

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: estewes »

To i ja idę odpalić moją HJ-tkę bo jeszcze dzisiaj nie ruszana.
Jak uda się,to też muszę dolać do zbiornika jakiegoś uszlachetniacza bo w nocy było -3 a u mnie nie wiedzą co to jest paliwo zimowe :?
Teraz jest -1 a kolejna noc ma przynieść temp. -5 i wciąż pada śnieg :shock:

Awatar użytkownika
sebastian44
Posty: 2143
Rejestracja: 01 lis 2009, 18:23
Auto: była BJ73, była KZJ95, aktualnie TRJ120
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: sebastian44 »

U nas jest -15 za oknem, w nocy było -20 :mrgreen:
Przy -2 toyota w ogole nie zauważa że jest mróz :wink:

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: nieludzki »

a ja wczoraj usłyszałem od "starego" kierowcy ciężkich samochodów (Ził, IFA) że najlepszym sposobem na takie mrozy jest dolanie 0,5 l. benzyny 95 na 40 l. ON ... podobno wspaniale działa i jest najtańszym i najskuteczniejszym uzdatniaczem paliwa zimą... nie jestem biegły w tej materii dlatego daję tą "dobra radę" do rozpatrzenia "starszyźnie klubowej", która nie raz już pokazała jak mądre i dalekowzroczne są jej osądy...

a tak na poważnie to muszę chyba odstawić ten olej rzepakowy z Lidla i przeprosić się z dystrybutorem ON... przynajmniej dopóki temperatura nie wzrośnie powyżej zera... :mrgreen:

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: drako »

ja tak wlewam
na caly bak w 80tce ok 5 litrow benzyny
, niektorzy wlewaja jeszcze 0.2/0,5 denaturatu

ja denaturat wlewam do plynu w spryskiwaczach, dziala super!

Awatar użytkownika
estewes
Klubowicz
Posty: 1399
Rejestracja: 28 sie 2009, 19:30
Auto: HJ60 2H turbo
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: estewes »

sebastian44 pisze:U nas jest -15 za oknem, w nocy było -20 :mrgreen:
Przy -2 toyota w ogole nie zauważa że jest mróz :wink:
Nie zapomnij że oryginalnie pochodzę z Białegostoku gdzie temperatura zimą spada czasami poniżej -30 :mrgreen:
Toyota nie odczuje mrozu -2 ale w tej temp.już wytrąca się parafina w ropie i może być kotlet :wink:

Co do benzynki i denaturatu jak najbardziej,kiedyś jak mój ojciec miał firmę transportową
wszystkie ciężarówki dostawały taką mieszankę na okres zimowy i nie było problemu z porannym odpalaniem. :wink:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Kames »

dolanie bęzyny do ropy jest mozliwe w starej generacji silników przy pompowtryskach nie bardzo ,wiec nie do wszystkiego
panowie nie do wszystkiego

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Gałka »

a co się stanie jak dolejemy za dużo tego uzdatniacza? czy tylko wzrosną koszty ? :D

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Kames »

Gałka pisze:a co się stanie jak dolejemy za dużo tego uzdatniacza? czy tylko wzrosną koszty ? :D
tam troszke to nic ,ale po co lac wiecej tam dzindzyier wymysliłi ,obliczył nie poprawiac :!: :!:

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Gałka »

kames76 pisze:
Gałka pisze:a co się stanie jak dolejemy za dużo tego uzdatniacza? czy tylko wzrosną koszty ? :D
tam troszke to nic ,ale po co lac wiecej tam dzindzyier wymysliłi ,obliczył nie poprawiac :!: :!:
chodziło mi o to czy jak nieco przeleję ( leje na oko a nie pipetą :D ) to czy ... nie wybuchnie :D

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: Kames »

Gałka pisze:
kames76 pisze:
Gałka pisze:a co się stanie jak dolejemy za dużo tego uzdatniacza? czy tylko wzrosną koszty ? :D
tam troszke to nic ,ale po co lac wiecej tam dzindzyier wymysliłi ,obliczył nie poprawiac :!: :!:
chodziło mi o to czy jak nieco przeleję ( leje na oko a nie pipetą :D ) to czy ... nie wybuchnie :D
hee hee :wink:

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Uzdatniacze do ropy

Post autor: consigliero »

Gałka pisze:a co się stanie jak dolejemy za dużo tego uzdatniacza? czy tylko wzrosną koszty ? :D
Raz wieczorem na stacji Orlenu zauważyłem na pistolecie reklamę zatankuj 30 l Vervy to dostaniesz ekstra punkty. Jako człowiek z Krakowa szybko skalkulowałem , teraz wleję 30 l a za dzień 2 doleję następne 30 l. Zatanowałem zapłaciłem i ujechałem ze 300m bo silnik chciał się rozpaść. Już miałem wracać na stację aby zrobić awanturę , ale coś mnie tknęło, zapytałem małżonkę aby sprawdziła na fakturze co wlałem . Zatankowałem bardzo dużo polepszacza o liczbie oktanowej 98 , laweta, serwis i na drugi dzień auto było sprawne. Od tej pory nigdy nie tankuję lepszego paliwa bo jak można było oznaczyć identycznie, tym samym kolorem pistolety i przykryć je identyczną ulotką reklamową. Orlen tzn ich przedstawiciel regionalny oczywiście nie widział w tym przypadku żadnej swojej winy. W moim przypadku koszty wzrosły i nie dało się jechać.
PozdrawiaM

ODPOWIEDZ