Opony zimowo- terenowe?

Moderator: luk4s7

Prezio
Posty: 32
Rejestracja: 04 lis 2010, 11:31
Auto: Xilux 3.0 D4D
Kontakt:

Opony zimowo- terenowe?

Post autor: Prezio »

Witam wszystkich forumowiczów.
Chciałbym poznać Wasze opinie na temat opon zimowych do aut 4x4. Osobiście zalożyłem nowe Nokiany ( 265/65/17) i nie jestem z nich zadowolony :x . W poprzednim aucie miałem Brigestony DMZ3 o ile pamiętam i te w/g mnie spisywały się o wiele lepiej. W Nokianach zalepia się bieżnik i brak wyrażnej, ostro zakończonej kostki bocznej( okrągły rant opony). Auto ma tendencję do kręcenia tyłkiem i nie można zmusić go do precyzyjnej jazdy. Czy może znacie jakieś troszkę bardziej terenowy rodzaj opon, które nadają się na zimę? Wydaje mi się, że typowe M/T nie bardzo, ale może się mylę? Może są AT z przeznaczeniem na zimę? Widziałem fajne (w/g mnie Yokohamy), ale jak w lekkim terenie i błotku.Czy ktoś je użytkował? Wyglądają obiecująco.Wiem, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale może jest jakiś złoty środek? Proszę o rzeczowe opinie i spostrzeżenia na temat użytkowanych opon. Może ktoś następny nie da ciała kupując jakiś badziew i zaoszczędzi ładnych parę złociszy.
PZDR

Awatar użytkownika
qberus
Posty: 876
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:30
Auto: Hilux

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: qberus »

Prezio pisze:Wiem, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale może jest jakiś złoty środek?
To właściwie byłoby wszystko w temacie, dosyć obszernie wałkowanym już tu i tam :wink: . Złotym środkiem może byłoby kupno zimówek i terenowych ale używanych w łącznej cenie nowych. Ja swoje chętnie bym sprzedał ale to na 15"-tki są.

Ja mam do Hila zimówki Michelin Alpin 4x4 i są rewelacyjne, choć muszę przyznać, że są to jedyne jakie mam w tym aucie więc porównania do innych żadnego.

Tu masz wątek o nowych A/T -kach. http://tlc.org.pl/forum/viewtopic.php?f ... t=duratrac" onclick="window.open(this.href);return false; Z opisów wynika, że robią nieźle. Jako, że potrzebuję coś w teren a zimówki ... no po lifcie jakieś takie małe w porównaniu do letnich są to może też się skuszę :mrgreen:

Awatar użytkownika
maju
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2010, 21:59
Auto: HZJ78
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: maju »

Z relacji znajomych wynika, iż ani ATek ani MTek nie dorównuje typowo zimowym oponom na zimowych drogach.
Na MTekach znajomy ześlizgiwał się z górki oraz nie mógł pod nią podjechać, a gdy zmienił koła na takie z zimówkami nie miał już takich problemów.
MTeki w zimowych warunkach były lepsze tylko na podłożu typu zaśnieżona, trawiasta łąka gdzie obracające się koła rwą glebę.

Osobiście na lato mam ATeki ale na zimę zakładam koła z typowo zimowymi gumami (jakieś GoodYeary). Zimówki nie są terenowym bieżnikiem ale zwykłym spotykanym w osobówkach.
Napęd na dwie osie oczywiście pomaga w przyspieszaniu ale jak trzeba zahamować to już nie jest tak wesoło, bez zimówek jest ciężko...

Awatar użytkownika
tvg
Posty: 118
Rejestracja: 22 wrz 2009, 12:20
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: tvg »

Ja ostatnia zime przelatalem na BFG MT KM2 i ta tez zamierzam, ogolnie ok, wiadomo po lodzie na niczym sie nie pojedzie a po sniegu im wiecej tym lepiej :)

pozdrawiam!

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: consigliero »

Ja mam założone BFG A/T i teraz jest beznadziejnie. Jeżeli na drodze jest wyślizgana nawierzchnia to one nawet nie udają że będą się czepiać wszystkiego , a 2 tony nieźle się potrafią ślizgać . Chyba się przeproszę z zimówkami DMZ-3 ,które jedną zimę jeszcze oblecą a na wiosnę wykończę je na dojazdówkę gdzieś.
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1830
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: irko »

qberus pisze: Ja mam do Hila zimówki Michelin Alpin 4x4 i są rewelacyjne, choć muszę przyznać, że są to jedyne jakie mam w tym aucie więc porównania do innych żadnego. [...]
Miałem te gumy w poprzednim aucie i bardzo byłem zadowolony.
Bardzo dobrze ciagna w sniegu i małe opory toczenia (spalanie jak na letnich).
Teraz Pirelli Scorpion i tez nie jest żle ale juz spalanie poleciało pół litra na 100 do góry.
Chociaż.... dzis przetestowałem je w błocie po kostki i też dały rade :D

IR
->

Prezio
Posty: 32
Rejestracja: 04 lis 2010, 11:31
Auto: Xilux 3.0 D4D
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: Prezio »

Potwierdzam, że DMZ3 są całkiem OK.Tak jak pisałem wcześniej miałem takie w Terrano i byłem zadowolony.
Michelin alpin użytkowalem kiedyś w Niwie, ale to b. stare dzieje. Z tego co pamiętam to też były spoko.
Tak jak pisałem wcześniej, myslałem, że fińskie Nokiany będą super, przecież tam mają prawdziwą zimę. A tu wielka du.....a. :? Japońskie DMZ3 były o niebo lepsze, tylko już ich nie widzę w sprzedaży? Problem, jest w tym, że do Hila 3,0 po 2009 nie założy się mniejszych felg niż 17.Duże tarcze i zaciski- inne niż wcześniej. Czy mogą koledzy to potwierdzić ? Taki problem zawęża możliwość wyboru opon. 265-285/65-może 70/17
PZDR

Zyzol
Posty: 347
Rejestracja: 20 gru 2007, 19:36
Auto: KDJ 95
J15
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: Zyzol »

DMZ3 to już chyba nie robią...a oponka o.k co potwierdzają poprzednie wpisy

Awatar użytkownika
Jureq
Posty: 437
Rejestracja: 16 gru 2008, 15:42
Auto: szukam LC200
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: Jureq »

Prezio pisze: Problem, jest w tym, że do Hila 3,0 po 2009 nie założy się mniejszych felg niż 17.Duże tarcze i zaciski- inne niż wcześniej. Czy mogą koledzy to potwierdzić ? Taki problem zawęża możliwość wyboru opon. 265-285/65-może 70/17
PZDR
to raczej nie problem, kupuje się Cooper Discoverer M+S 265/70R17 i żadna zima nie jest straszna :mrgreen:

Awatar użytkownika
HunterR32
Posty: 77
Rejestracja: 03 mar 2010, 13:39
Auto: J90
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: HunterR32 »

Potwierdzam Discovery STT i po sprawie tylko problem na lodzie ale na kazdych oponkach trzeba uwazac jesli chodzi o lod, ja mam takie oponki i jestem bardzo zadowolony problemem jest tylko cena :cry: ale ostatnio widzialem bardzo podobny bieznik tylko innej firmy goodrich? wkazdym badz razie jakies podrobki na pierwszy rzut oka niczym sie nie roznia tylko nie maja bocznego bieznika a co do jazdy nie wiem bo nie testowalem

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: Remiołek »

Przykasztanię, a co. Po wczorajszej z(a)mianie Hajoty w sanki, a mnie w (nie)świętego Mikołaja krzyczącego skróconą wersję Hou Hou, zaczynającą się na ch, zaparkowaniu sąsiadowi w jego modrzewiowych deskach i dołożeniu sobie kolejnych prac blacharskich (Cooder - nie jestem zainteresowany kupnem budy plus przyległości od Ciebie) zapytuję. Czy w naszym kraju kolcuje się gdzieś opony? Uprzedzam, że wiem o tym, że jazda na kolcach jest wg kodeksu be. Dla mnie taki jest np podatek VAT, haracz Belki i jeszcze parę innych form okradania obywateli (nie było o rybach, o muzyce, o papu, tylko luźno o Janosikach z Wiejskiej- może obędzie się bez Big Red One).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
tomas
Posty: 99
Rejestracja: 10 lut 2009, 17:23
Auto: KZJ95
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: tomas »

Z tego co wie to kolcuja tu http://www.asko.net.pl/opony.htm ale opony musza miec dziurki pod kolce.

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: LEX »

Kartonik krotkich lecz grubych wkrętów, wkrętarka akumulatorowa i do dzieła. Tylko wkręcaj w bieznik a nie pomiędzy :-)

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: MariuszS »

Remik pisze:Czy w naszym kraju kolcuje się gdzieś opony?


A łańcuchy Ci się nie sprawdzają? O ile pamiętam z lata dojazd do Ciebie, to tam są potrzebne konkretne łańcuchy z grubego drutu kolczastego, a nie jakieś tam pinezki wbite w gumę :mrgreen:

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: Opony zimowo- terenowe?

Post autor: Remiołek »

Kurcze, to dziwna sprawa z jazdą w tą zimę. Tamta jakoś mniej adreliniasta była. A warunki podobne. Jutro jak się wygrzebię z tych sąsiadowych desek, to jadę szukać czegoś co z definicji służy do jazdy po śniegu. A przeca mają synowie Toyody taką fajną górę do testów- Fuji się zwie. Mariusz, łańcuchy tak, dają radę. Problem jest z tym co mamy w chwili lekkiego zera i ciut plus. Na wierzchu materiał dla MT-ka, a pod spodem coś dla łyżew. I za bardzo cenię swoją całość fizyczną oraz całość (pozorną) auta żeby udawać bohatera Krasnej Armii. Zresztą droga się lekko zmieniła jesienią. Nasz burgemajster zakręty nam poprawił. Tak poprawił, że zaczęło brakować miejsca na piękny zimowy drift.
Jutro podzwonię po oponiarzach i o te kolce popytam. Jak się dowiem coś konkretnego to podzielę się nowiną.
A może 60 do ludzi i 73 w benzynie poszukać? Albo Volvo BV202? Albo posłem zostać- robota lekka i do tego jeszcze szofer?

ODPOWIEDZ