dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: nieludzki »

stoję przed dylematem gdzie zamontować dodatkowe oświetlenie (dalekosiężne i robocze)... na bagażniku dachowym czy na zderzakach...? auto ma być typową wyprawówką...

z góry dzięki za ewentualne sugestie...

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: seburaj »

z dalekosieżnego bym zrezygnował

za to proponuje na bagażniku dachowym, w poblizu lewego i prawego przedniego naroznika po halogenie przeciwmgłowym, odchylonym po 45 st od osi samochodu (czyli lewy swieci o 45 stopni w lewo, prawy w prawo)

do tego w połowie bagażnika, po kazdej stronie, lampe roboczą (21W) - właczane naprzemiennie (prawa, lewa) niezaleznie od stacyjki

no i tradycyjnie z tyłu na bagazniku swiatlo cofania z osobnym włacznikiem niezależnym od wstecznego - tu uwaga, jak dasz halogen to moze dawac szpetny poblask w tylnej szybie efektem czego mało co bedziesz widział przy cofaniu :?

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Kames »

mam zamówione halogeny ledowe jako tylnie lampy robocze montowane w rogach tyłu bagaznika zobaczymy jak to będzie swiecic :wink:

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: nieludzki »

seburaj pisze:z dalekosieżnego bym zrezygnował

za to proponuje na bagażniku dachowym, w pobliżu lewego i prawego przedniego narożnika po halogenie przeciwmgłowym, odchylonym po 45 st od osi samochodu (czyli lewy świeci o 45 stopni w lewo, prawy w prawo)

do tego w połowie bagażnika, po każdej stronie, lampę roboczą (21W) - włączane naprzemiennie (prawa, lewa) niezależnie od stacyjki

no i tradycyjnie z tyłu na bagażniku światło cofania z osobnym włącznikiem niezależnym od wstecznego :?
podobnie mam zamontowane obecnie: 4 dalekosiężne z przodu, po 2 robocze na każdą ze stroni i dwa robocze na tyle...
jestem na etapie zmiany bagażnika a nabrałem pewnych wątpliwości po przejrzeniu kilku stron off roadowych gdzie większość halogenów montowana jest na zderzakach... ciekaw jestem jak po błotno-pylistym odcinku dają sobie rade, z drugiej strony lampy na bagażniku to kolejny kłopot: duża strata na kablach, utrudniony montaż, dziura w dachu, niebezpieczeństwo uszkodzenia przez gałęzie i nisko zawieszone wiadukty :lol: no i czym świecić jak zdejmiemy bagażnik bo akurat nie jest potrzebny...? :mrgreen:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Kames »

heheh takich własciwych bagazników nie demontuje sie. a poza tym montujemy pod górną belką bagaznika i halogen jest cały osłonięty

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: nieludzki »

kames76 pisze:heheh takich własciwych bagazników nie demontuje sie. a poza tym montujemy pod górną belką bagaznika i halogen jest cały osłonięty
niby z Ciebie rasowy Góral a nie wiesz że Polak potrafi... ciekawe jak namawiasz gorczańskie smreki żeby nie celowały pomiędzy belki czoła bagażnika... w mojej okolicy spotykam mniej usłuchane drzewa... :mrgreen: a na większośc wyjazdów staram sie nie zabierać "pięciu torbów i kozy" więc dodatkowy opór powietrza i "milutki" szum ponad szyberdachem nie jest mi niezbędny do życia... :wink:

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Kames »

mowa jest o tyle :!: , wiec tam smreków nie ma :mrgreen: a zycie i jazda sie nie konczy sie na gorczanskich ugorach a jadąc na Krym to ni cziorta smreka nie widziałem .

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: nieludzki »

kames76 pisze:mowa jest o tyle :!: , wiec tam smreków nie ma :mrgreen: a zycie i jazda sie nie konczy sie na gorczanskich ugorach a jadąc na Krym to ni cziorta smreka nie widziałem .
ok, oświetlenie robocze to jedna sprawa-zwykłe lampy robocze powinny wystarczyć... a co z przodem Kames, nic nie montujesz na górę...?

wiem że najlepiej to: Titanic do wypraw na Krym a kajak górski w Gorce i inne malinioki ale to mnoży nam ilość kółek na domowym parkingu... :wink: chciałbym móc czasem zabrać Titanica do lasu i nie urwać mu od razu wszystkich fono błysków na pierwszej napotkanej po drodze grubszej gałęzi...... :mrgreen:

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: seburaj »

nieludzki pisze: podobnie mam zamontowane obecnie: 4 dalekosiężne z przodu,
a na hoooj Ci 4 dalekosieżne ? :shock:
za baterie plot bedziesz robił ? :mrgreen:
a dalej twierdze, ze dalekosieżne są zbędne...

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Kames »

nieludzki pisze:
kames76 pisze:mowa jest o tyle :!: , wiec tam smreków nie ma :mrgreen: a zycie i jazda sie nie konczy sie na gorczanskich ugorach a jadąc na Krym to ni cziorta smreka nie widziałem .
ok, oświetlenie robocze to jedna sprawa-zwykłe lampy robocze powinny wystarczyć... a co z przodem Kames, nic nie montujesz na górę...?

wiem że najlepiej to: Titanic do wypraw na Krym a kajak górski w Gorce i inne malinioki ale to mnoży nam ilość kółek na domowym parkingu... :wink: chciałbym móc czasem zabrać Titanica do lasu i nie urwać mu od razu wszystkich fono błysków na pierwszej napotkanej po drodze grubszej gałęzi...... :mrgreen:
na campie zobaczysz

Awatar użytkownika
nieludzki
Klubowicz
Posty: 560
Rejestracja: 05 gru 2009, 02:11
Auto: HDJ 80 4,2 TD '93; Hilux 2,4 TD '98
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: nieludzki »

seburaj pisze:
nieludzki pisze: podobnie mam zamontowane obecnie: 4 dalekosiężne z przodu,
a na hoooj Ci 4 dalekosieżne ? :shock:
za baterie plot bedziesz robił ? :mrgreen:
a dalej twierdze, ze dalekosieżne są zbędne...
bo ja stary i ślepy jestem... :P a tak na poważnie to kupiłem już z takim wyposażeniem i tyle w temacie... teraz przy nowym bagażniku to wstawię tylko dwa ref. a pozostałe dwa zostawię do innego auta... napotkałem taką opinię że p./mgłowe światła - żeby prawidłowo robiły-powinny być zamontowane tak jak w osobówkach czyli jak najniżej... tyle tylko że w naszych autach to się chyba nie bardzo sprawdzi... no możne jako dodatkowa powierzchnia dla błota... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Boryś »

ja mam na przód dwie wessy na zderzaku i dwie na bagażniku a jak wjeżdżam we świerki to zakłądam odciągi i gotowe :)
gałęzie przelatują górą.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8378
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Rokfor32 »

Jakiekolwiek oświetlenie na dachu (czyli powyżej linii oczu), przestaje sie sprawdzać przy kiepskich warunkach zewnętrznych - znaczy śnieg, deszcz, buża piaskowa i tym podobne. Generalnie, cokolwiek w powietrzu, oświetlone w ten sposób oślepia.

Dlatemu warto pomontować światła w sposób przemyślany - pod kątem zastosowania. Ja montuję na dach robocze (również na przód). Jeżeli warunki pogodowe są dobre, to jest to znakomite rozwiązanie jeżeli trzeba szukać drogi lub manewrować w ciężkim terenie. Wtedy cenny jest widok nie tylko do przodu.

Światła drogowe (dalekosiężne) - są nie do przecenienia na długich przelotach po czarnym. W Polszy tłok na drogach nawet nocą, ale nie wszędzie tak jest. Przy większych prędkościach warto wiedzieć, co czycha za 400 czy 500 metrów ... :mrgreen: Te idą na zderzak, lub grila.

I ostatnie - przciwmgłówki. Nic ich nie zastąpi w przypadku zawieruchy, czy to śnieżnej, czy piaskowej, czy w mgle. Ale żeby działały, muszą być nisko, i w żadnym razie nie świecić wyżej niż poziomo.

Robocze i przeciwmgłowe jak najbardziej w wersji HID. Zapala się je raz, i nie mruga zbyt często. Natomiast drogowe raczej w klasycznej, żarowej wersji. Spinam je razem ze standardowymi drogowymi, więc przełączane są często, jadąc po czarnym, a ksenonom taka zabawa nie służy.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: MariuszS »

kames76 pisze:mam zamówione halogeny ledowe jako tylnie lampy robocze montowane w rogach tyłu bagaznika zobaczymy jak to będzie swiecic :wink:
I jak, sprawdziłeś już, jak świecą?
(zamówiłeś 36 LED ø90mm, czy 61 LED ø128mm ?)

Awatar użytkownika
Kames
Posty: 2076
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:06
Auto: Prawdziwe ?elazo
Kontakt:

Re: dodatkowe oświetlenie-gdzie montować...?

Post autor: Kames »

Powiem ci ze mam te i te mniejsze są jako oswietlenie wnętrza , a duze jako tylnie robocze , moze i nie jest to hella xsenon ,ale swoje robi i bierze naprawde mało prądu ,zostawiłem na noc tą mniejszą zapaloną w srodku i rano odpaliłem bez problemu aku . banner runing bull 90.
te zwykłe 55. wessemoskie 2 szt wyssały po trzech godzinach prąda i pozostały kable :wink:

ODPOWIEDZ