Jak dobrać intercooler

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Jak dobrać intercooler

Post autor: slawek »

Niestety rozpadł się mój wodny intercooler a dokładnie puszka wymiennika wykonana z kevlaru (w niektórych 80-kach były montowane, być może przez dilerów).
Znalazłem stronkę w USA z fajnymi wodnymi intercoolerami i chciałbym sobie jakiś dobrać.
Ich parametry (ilość chłodzonego powietrza) jest podawana w CFM:

z wikipedii CFM (ang. cubic feet per minute) - jednostka spoza układu SI używana w krajach anglosaskich. Wyraża objętość w stopach sześciennych, przemieszczoną w czasie jednej minuty.
1 CFM = 1,699021 m3/h (1699021 cm3/h ; 0,47195 litra na sekundę)

Pytanie do kolegów - czy ktoś mógłby mi podać jakie CFM należy przyjąć dla HDJ80, 4,2 TD, np dla obrotów max 3000obr/min

Stronka z intercoolerami dla zainteresowanych: http://www.frozenboost.com/index.php?cPath=218" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: konus »

Pytanie jaki ci się tam zmieści?
Czy nie da się tego pospawać? Zazwyczaj zbiorniki jak i same IC są robione z alu więc i można to naprawić.
Obroty w przypadku turbiny hdj nie będą miały znaczenia przy wyborze wodnego IC więc weź taki który się zmieści bo chyba wszystkie mają pojemność powyżej 10l i CFM powyżej 400.

Zwróć uwagę na ciśnienie maksymalne i średnice wejścia i wyjścia z IC abyś przerabiać go nie musiał.

Wstaw zdjęcia jak to wygląda bo jeszcze wodnego w 80 nie widziałem.

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: slawek »

Mój intercooler jest zrobiony z jakiegoś włókna szkalnego.
Kiedyś miał wyciek i musiał zostać rozcięty i polutowany wewnątrz. Potem puszka była sklejona ponownie i niestety w drodze do Albanii w zeszłym roku rozszczelniła się.
Oddałem go znów do posklejania ale jak się uda to wymienię go na aluminiowy z linka z postu powyżej. Liczę sie z tym, że i tak będę go musiał trochę dopasować - mam na myśli króćce wlot/wylot powietrza.

Czy warto dawać intercooler? Z moich obserwcji wynika, że nie ma odczuwalnego przyrostu mocy ale spalanie jest mniejsze o jakieś 1,5 litra na 100 km.

Załączam małe fotostory ;-)

1. Zaczyna coś syczeć, więc w akcie rozpaczy uszczelniam powertape'm:
Obrazek

2. Zbliżenie intercoolera, jeszcze w aucie:
Obrazek

3. Sympatyczni serbscy mechanicy (panowie 1szy i 2gi z lewej) robią nam obejście:
Obrazek

4. A oto 'bajpas' w ich wykonaniu (rura to wlew zbiornika paliwa, pewnie z Zastavy), przejechałem na tym jakieś 4 tys km ;-):
Obrazek

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: slawek »

Pierwszy raz wstawiałem fotki na forum - dlaczego widzę w tekście linki do zdjęć a nie miniaturki? Coś źle zrobiłem?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: konus »

Wygląda na jakiś węgiel czy coś takiego.
Odezwij się do http://www.autor-tuning.com/ naprawią profesjonalnie lub zrobią nowy.

A ten alu też można by zrobić dokładnie na kształt tego ori wykorzystując nawet oryginalne króćce.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: konus »

Odnośnie fotek to wstawiamy link w znaczniki Img a w przypadku adresów www między znaczniki URL.

Przykład

Kod: Zaznacz cały

[img]http://www.costamcostam.pl/1234567.jpg[/img]
[url]http://www.cosikcosi.pl[/url]

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: slawek »

Dziękuję za edycję posta i namiary na serwis, skontaktuje się z nimi.

Awatar użytkownika
Pyrka
Posty: 3742
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:59
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: Pyrka »

Może się komuś przyda:

Landcruiser 1HD-FT 80 Water to Air Intercooler Kit installation guide: http://www.4wdbits.co.nz/1HDFTInstallation.pdf

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: konus »

Osz fuck ale kupa, widać że fizyka jest trudna.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: Krzysztof »

A może takie coś. http://translate.google.pl/translate?hl ... pl%26lr%3D" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: konus »

Bardo dobry wyrób widać ze poprawnie zaprojektowany i dobrze wykonany. Montaż z przodu dodatkowo zwiększa wydajność IC.
Tylko to jest air to air.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: Krzysztof »

Zgadza się. Mom dołożony powietrzny ic w nissanie 2.7 i mam podobne odczucia jak Sławek. Nie czuć większej mocy ale zdecydowanie mniej pali ok 1-1.5 l. na 100. Te powietrzne IC ze stronki mają podnieść moc o 30 koni w 24v, więc może warto takie zamiast wodniaka.

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: slawek »

Na razie firma podana przez Konusa wstępnie zadeklarowała, że naprawią mój intercooler.
Jak nie to zobaczymy co dalej.
Gdybym zaczynał od zera to brałbym tylko air to air - dużo prostsza i tańsza konstrukcja, nie ma się co popsuć ;-)
Nawet już myślałem o zaadaptowaniu ic z patrola, można dostać komplet już za jakieś 800 zł.

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: konus »

autoR jest bardzo poważnym człowiekiem więc polecam. Swoją drogą jakie ty tam masz spalanie?
Ja swoim 3,3Tony miałem najniższe spośród wszystkich jadących do Tunezji. Na autostradzie 10,25 to norma, a w terenie od 12,5 do 14,5.

Awatar użytkownika
slawek
Posty: 359
Rejestracja: 07 lip 2008, 23:03
Auto: HDJ80, Gaz 67B Czapajew
Kontakt:

Re: Jak dobrać intercooler

Post autor: slawek »

W tej chwili, bez intercoolera, średnio (zima, miasto, lekki teren) spalanie utrzymuje się ok 16l/100. (Koledzy z Patrolami z którymi jeżdżę, twierdzą, że im pali tak samo, tylko że na 50 km ;-))
Mam automat, 295/75r16 Bfg AT, styl - nie żałuję sobie ;-)

W lecie, z intercoolerem, na dobrej drodze przy 100-110 km/h wychodziło ok 10l/100km.
Cała podróż do Albanii - średnio ok 13-14l/100km (większość już bez intercoolera, patrz fotostory wyżej :mrgreen: )

ODPOWIEDZ