oświetelnie diodowe w terenówce.

... czyli jak usprawnić swoją Toyotę

Moderator: luk4s7

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Gałka »

kombinuję jak pozamieniać zwykłe żarówki ( u mnie 24V ) na diodowe. Myślę o oświetleniu kabiny, pozycjach, lampach roboczych ( możę w przyszłości światłach krótkich i długich - podobno już są ).
Na stronie hurtowni wyczytałem żeby przed zakupem sprawdzić czy instalacja elektryczna samochodu jest przystosowana do oświetlenia diodowego. Na czym to ma polegać? Może osobny przewód masowy do każdej żarówki? Tak normalnie nie zadziała?

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: mlodyy »

Gałka ty swojego autka nie musisz przystosowywać do oświetlenia diodowego. Brak przystosowania instalacji do takiego oświetlenia objawia się tym, że w nowoczesnych samochodach w których do wszystkiego są elektroniczne sterowniki i komputerki to będą one zgłaszały np. błąd przepalonej żarówki, ponieważ nie będą widziały tam diody.
A ogólnie sam pomysł jest dosyć dobry w kwestii oświetlenia np. wewnętrznego, gdyż jest ono bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. Przy lampach głównych bym się jednak jeszcze wstrzymał 8)

Bartek 4.7
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2007, 12:42
Auto: Hilux D-4D
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Bartek 4.7 »

Ja też to rozważałem.

No może nie tak kompleksowo jak Gałka.

Mam w ARBie 2 halogeny IPF. A właściwie to miałem 2 bo jeden rozbił mi kamień. Ale mniejsza o to. Halogenów używałem ... prawdę mówiąc to nigdy ich nie potrzebowałem. I są bo są. Jako ozdóbka :mrgreen: Bardzo kosztowna ozdóbka :twisted:

No i wpadłem na taki pomysł coby je wywalić i założyć w ich miejsce lampy diodowe dzienne. Widziałem takie ustrojstwo na stronie HELLA.

Nie znam jeszcze ich ceny. A i sam pomysł jest jeszcze na etapie ... pomysłu :roll:

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Gałka »

mlodyy pisze:. Przy lampach głównych bym się jednak jeszcze wstrzymał 8)
tak też zrobię; najważniejsze aby na biwaku nie myśleć czy akumulator wytrzyma.
mam dostać na testy z hurtowni specjalne diody mocy z soczewkami. Chyba 3 watowe. Zobaczymy czy da się z nich zrobić jakąś lampę roboczą.

Bartek 4.7
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2007, 12:42
Auto: Hilux D-4D
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Bartek 4.7 »

Gałka pisze:tak też zrobię; najważniejsze aby na biwaku nie myśleć czy akumulator wytrzyma.
Janku, wątpisz w MOC swoich 2 optim :shock:

To co inni mają powiedzieć??

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Gałka »

też o tym myślałem czy nie przesadzam ale... coś trzeba robić w zimowe wieczory.
Z drugiej strony to odbiorników mam więcej niż w mieszkaniu; samych gniazdek 8 szt.
a dojdzie jeszcze nadstawka.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Gałka »

W zeszłym tygodniu miałem małe szkolenie z zakresu używania diod w reklamach. Gościu pokazal mi kilka takich "mocnych". Trzeba będzie je połączyć ( pracują na napięciu od kilku do prawie 60V ! i stałym prądzie), wsadzić w lampę i przetestować zasięg w ciemnościach.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: kylon »

Ja mam zderzak z ledami do swojego dupowoza. Jak wyjmę z pudełka to zrobię fotki samych lampek.

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Gałka »

są w sprzedaży żarówki samochodowe na ledach z cokołami jak w zwykłych żarówkach. Tylko wymienić. Podobno już wypuszczono modele samochodów z "długimi" na ledach.

endurance
Klubowicz
Posty: 1442
Rejestracja: 26 gru 2007, 17:59
Auto: Hilux - owocow?z
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: endurance »

Witam,

moje oświetlenie wnętrza "kabiny sypialno-towarowej" zrobiłem rozbierając podświetlenia tablicy rejestracyjnej stosowane w naczepach samochodów ciężarowych. Mam 2 szt na dwóch metrach na wysokości ok 170cm i jasność jest wystarczająca do czytania gazet bez męczenia wzroku. Polecam bo za 64 pln od szt to chyba dobry wybór z 100% szczelnością.
http://www.polkasteam.pl/wojciech/HL%20 ... 20013.html

Pozdrawiam
wojciech endurance
www.polkasteam.pl

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: LEX »

Ja sprowadzam diody z Hong Kongu, więc znam temat na wylot...

1. U nas diody są 3-4 razy droższe niż sprowadzane z HK

2. Obecnie najmocniejsze z popularnych to Cree Q5 (ok.250lm)

3. Są też diody, niestety drogie, Cree XR-E lub SSC P7 i mają około 700-900lm

4. Diody, w przeciwieństwie do żarówek, sterowane są nie napięciem (wolty) ale prądem (ampery)
- można więc tę samą diodę podłączyć i pod 5V i pod 60V pod warunkiem, że dostaje odpowienią ilość amperów (najczęściej 700mA)

5. Do sterowania diod amperażem stosuje się specjalne układy scalone. Nazywają się drivery (sterowniki) i dlatego gadam o sterowaniu. Nie są drogie, od 7 do 20zł

6. TAK !!! Mam diody wszędzie w kabinie zamiast żarówek. Jest super.

7. NIE, niestety znowu jestem poza domem, więc dopiero jak wrócę to więcej napiszę i pokażę jakieś modele.

pozdro

Gałka
Sąd Koleżeński
Posty: 4425
Rejestracja: 05 kwie 2007, 21:04
Auto: HZJ73 3w1
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: Gałka »

LX450 pisze: 5. Do sterowania diod amperażem stosuje się specjalne układy scalone. Nazywają się drivery (sterowniki) i dlatego gadam o sterowaniu. Nie są drogie, od 7 do 20zł
czy to znaczy, że do zasilania tych diod z aku. trzeba dać te sterowniki / czy 1 wspólny czy osobno? czy bez sterowników nie zadziała- wybuchnie ? :)

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: MaxLux »

LX450 pisze:Ja sprowadzam diody z Hong Kongu, więc znam temat na wylot...

7. NIE, niestety znowu jestem poza domem, więc dopiero jak wrócę to więcej napiszę i pokażę jakieś modele.

pozdro
Zwodzi mnie i obiecuje juz od miesiaca :mrgreen:

Zabronil kupowania syfu na allegro bo sycko piknie tu opisze i zareklamuje

Czekamy czekamy 8)

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: mlodyy »

Ja w takim razie też czekam bo oświetlenie diodowe wnętrza też już za mną "chodzi" :mrgreen:

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: oświetelnie diodowe w terenówce.

Post autor: drako »

jak u siebie zminilem w drzwiach na diodowki to przez przypadek kupilem jedna niebieska.
Masakra ! kupujcie tylko biale!

ciekawym rozwiazaniem sa dodatkowe halogeny diodowe
http://www.visionxoffroad.com/

tylko cena....

ODPOWIEDZ