Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Templar »

Z okazji wymiany opon na zimowe zauważyłem bardzo poważne wytarcia wewnętrzne strony bieżnika- praktycznie go już nie ma. Po przypatrzeniu się uważniej okazało się że chyba rozjechała mi się geometria. Z powyższym problemem pojechałem do ASO.
a) na geometrie nie ma gwarancji- ok
b) wycinanie wewnętrzen strony bieżnikaw hillu to norma i opony starczają na około 50tyś. (?!)
c) podobnie wygląda to w LC i RAV4 (nie zauważyłem w naszych...)
d) pracownic serwisu podczas przeglądu o tym nie informowali bo... to norma...

Inny pracownik miał na ten temat inne zdanie.

Mój hill ma wyjeżdżone obecnie 10tyś km na oponach letnich i zimowych. Oba komplety wyglądają równie źle. Jak to wygląda w waszych? Schodzą równo czy też brak boków po 50tyś? Ktoś mi kiedyś mówił że na jednym komplecie robi 10 tyś i schodzą mu równo.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2014, 16:39 przez Templar, łącznie zmieniany 2 razy.

Tuco
Komisja Rewizyjna
Posty: 2165
Rejestracja: 18 gru 2008, 22:22
Auto: kdj95
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Tuco »

Coś nie tak, nie mam hila, ale nie słyszałem żeby przy tak małych przebiegach coś się wycinało.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8420
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Rokfor32 »

Szczególnie w tempie takim - że od wewnątrz nie ma już bieżnika ... :wink:

Olej aso - nie wiem, czy to podlega gwarancji, czy nie - ale regulacja geometrii w kumatym warsztacie to nie mega wydatek - wybulisz stówe, może ciut więcej - a zaoszczędzisz i opony (które pewnie też nie podlegają gwarancji na tempo zużycia :wink: ) - i nerwów.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Norick »

Templar pisze: a) na geometrie nie ma gwarancji- ok
b) wycinanie wewnętrzen strony bieżnikaw hillu to norma i opony starczają na około 50tyś. (?!)
c) podobnie wygląda to w LC i RAV4 (nie zauważyłem w naszych...)
d) pracownic serwisu podczas przeglądu o tym nie informowali bo... to norma...
Ad-a). zgadza sie, ale ogarnia to większość warsztatów nie tylko ASO. Problemem mogą być tylko jakieś megaszerokie kapcie bo lusterka wychodzą i jest problem z odczytem
Ad-b). Nie bardzo wiem dla kogo to norma. AT po czterdziestu tysiach sprzedałem w stanie idealnym i nawet za bardzo nie starte. Inne również bez zastrzeżeń.
Ad-c) Prawdopodobnie to norma dla tych samych co zdiagnozowali Twój przypadek
Ad-d) Wydaje mi się że zostały tu naruszone procedury, bo pracownik serwisu ma obowiązek Cie powiadomić o stanie technicznym pojazdu włącznie z wpisaną głębokością bieżnika. Moim zdanie aż tak wyraźne naruszenie bieżnika powinno być wpisane w uwagach od mechanika bo wpływa( wynika z ) to na stan techniczny pojazdu i bezpieczeństwo.
Ten co miał inne zdanie prawdopodobnie jest najrozsądniejszym z nich
Ja bym pyskował :mrgreen:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1831
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: irko »

Templar pisze:
Mój hill ma wyjeżdżone obecnie 10tyś km na oponach letnich i zimowych. Oba komplety wyglądają równie źle. Jak to wygląda w waszych? Schodzą równo czy też brak boków po 50tyś? Ktoś mi kiedyś mówił że na jednym komplecie robi 10 tyś i schodzą mu równo.
Mój hil ma 212000 przebiegu.
W zeszłym roku przy przebiegu 170 tyś chyba zmieniłem gumy fabryczne.
Były absolutnie równo wytarte.

Co do ASO - zmień warsztat. Jeśli nie zauważyli, nie odnotowali stanu ogumienia to jaka pewność że cokolwiek robili z przeglądem poza wymiana oleju?

Awatar użytkownika
Basaj
Posty: 44
Rejestracja: 20 sie 2010, 11:31
Auto: Hilunio 3,0 automat
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Basaj »

67 tyś.km przebiegu - letnie ordżynale zużycie znikome i równomierne. Zimówki jak nowe.
Może dlatego, że Hilunio żadnych ASO w życiu nie odwiedzał?;) Nigdy podobnych problemów nie było z LC i z RAVką

sprytnypavel
Posty: 42
Rejestracja: 02 lis 2013, 13:55
Auto: HI-taczka-LUX 2.5 (2008)
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: sprytnypavel »

W moim opony "wyząbkowały" się po ok 90 tyś. Od tej pory zbieżność kontroluję (i czasem poprawiam) raz w roku. Wydaje mi się, że używając hila zgodnie z jego przeznaczeniem jest gdzie spieprzyć geometrię. Mamy różne pic-up'y i z nie przypominam sobie żeby w którymś opony klękły przed przebiegiem 30-40 tyś. Co bardziej "wyczynowi" kierownicy pierwsze wykańczali klocki hamulcowe.

Żaden warsztat/ASO nie uzna gwarancji. Stwierdzą, że kierowca spowodował uszkodzenie zawieszenia np szybkim wjazdem na krawężnik.
Dla własnego spokoju po odebraniu auta z ASO od razu podjedź na renomowaną stację diagnostyczną, która ma w ofercie ustawianie zbieżności w autach 4x4 i dostawczych (większość ofert typu "zbieżność 3D za 50zł omijaj wielkim łukiem, ponieważ ich "ścieżka" nie obsługuje prawidłowo samochodów o masie większej niż 1,5 tony).
Zapłacisz 100-150zł za pełną "ścieżkę" i będziesz miał ewentualny dowód, że ASO tylko wymieniło Ci olej i umyło furę za 1000zł !
Wiedza rzecz bezcenna...

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Templar »

Sprawa potoczyła się w sposób następujący:
-Została ustawiona geometria ponownie geometria.
-Po godzinie zgłosiłem problem z tarciem opony o coś. Okazało się że koło jest zbyt mocno cofnięte i obciera przy skręcie o chlapacz. Auto trafiło na drugi przyrząd pomiarowy który ponoć wskazał również prawidłowe położenie koła. Nie znam się na szczegółach ustawiania geometrii w hillu ale z tego co zrozumiałem to jest regulowana jedną śrubą: postawienie do pionu powoduje równoczesne przesunięcie do tyłu. Po kolejnych regulacjach niby wszystko jest ok, ale nie jest to nastaw fabryczny.
Jeśli chodzi o zmiany serwisów to za bardzo nie wiem do kogo można jechać. Zjeździłem z innymi służbowymi wszystkie serwisy w okolicy i jeszcze z żadnej geometrii zadowolony nie do końca nie wyjechałem. W ASO w którym się stołuje obecnie mam pewne zarzuty ale jest ich zdecydowanie mniej niż w pozostałych miejscach gdzie auta bywały.

Awatar użytkownika
Norick
Posty: 1333
Rejestracja: 07 gru 2008, 02:58
Auto: Haluks kozow?z
Kontakt:

Re: Hilux- wycinanie wnętrza opon.

Post autor: Norick »

hm...a może zacznijmy od tego jakie masz gumy...bo wydaje mi się to trochę dziwne. :roll:

ODPOWIEDZ