No i nie moge już wozić VATu...:/

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: Templar »

Po aktualizacji przepisów musiałem jechać na stację kontroli pojazdów. Okazało się że Hiluxy przestały być ciężarówkami... Przynajmniej te które mają więcej niż dwa fotele... Chyba się zapowiada wysyp używanych pickupów na allegro.

jezus
Posty: 1812
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: jezus »

Zacznij prowadzić ewidencję pojazdu.... i VAT powróci.... :mrgreen:

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: Templar »

Ale tylko 50%... Częściowo do celów prywatnych...

Remiołek
Posty: 2200
Rejestracja: 16 paź 2009, 00:25
Auto: VW T4 Syncro- Osio?ek, ale jak w domu si? czuj?
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: Remiołek »

Śledziłem zmianę przepisów i coraz bardziej daleki jestem od optymizmu. Ale lepsze Templar te 50% niż oddać te pieniądze zamordystom fiskalnym.

PS. A za obywatelską postawę i wysłanie paragonu do organów skarbowych min. Szczurek chce dawać samochody. Dodam, że kupione z naszych podatków- wot dobry pan.

Awatar użytkownika
Templar
Posty: 989
Rejestracja: 18 lip 2012, 13:08
Auto: Hilux 2011 3.0
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: Templar »

No niby lepsze 50%, ale tylko czekam aż wyjdzie następna nowelizacja że nic się nie należy i kolejna że trzeba dopłacić bo auto wygląda fajnie i pewnie drogie... z eksportu...

Awatar użytkownika
mamut
Posty: 252
Rejestracja: 21 mar 2012, 08:56
Auto: GDJ150 '18
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: mamut »

Ja znalazłem coś takiego:
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego Skoda Fabia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa służącego do napędu samochodu ciężarowego Skoda Fabia .

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność w zakresie usług budowy dróg i układania kostki brukowej. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 2003 r. użytkuje Pan na potrzeby firmy samochód ciężarowy marki Skoda Fabia. Samochód ten w momencie zakupu spełniał wymogi pojazdu ciężarowego - zgodnie z posiadaną kopią homologacji N1 z 2003 r. Auto posiada 4 miejsca siedzące, ładowność przekraczającą 500 kg oraz przegrodę oddzielającą część ładunkową od pozostałej. Auto to wykorzystywane jest tylko dla potrzeb Pana firmy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z wprowadzonymi przepisami art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2014 r. może Pan odliczać podatek zawarty w cenie paliwa przeznaczonego do tego samochodu...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86a ust. 2 pkt 6 iit. c ustawy, ma prawo do odliczenia podatku zawartego w cenie paliwa zakupionego do tego samochodu. Zgodnie z tym przepisem ograniczenie odliczenia podatku nie dotyczy ww. samochodu ze względu na to, że posiada homologację N1 (z 2003 r.) na samochód ciężarowy, który posiada, co prawda, 4 miejsca siedzące, ale jego ładowność przekracza 500 kg.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W związku z tym, że wniosek złożony w dniu 10 stycznia 2014 r. dotyczył stanu faktycznego niniejszą interpretację wydano wg stanu prawnego obowiązującego ww. dacie.
Stosownie do dyspozycji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Przepis art. 88a ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r., stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1.

Zgodnie z treścią art. 86a ust. 1 ww. ustawy, w przypadku nabycia:

samochodów osobowych,
innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony
- kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W myśl ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
pojazdów specjalnych - jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym wynika, że jest to pojazd specjalny;
pojazdów samochodowych innych niż wymienione w pkt 1-5, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:


1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,
2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,
3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg;


pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

W świetle ust. 4 tegoż artykułu, dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 2 pkt 6, określona jest na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach, o których mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
Analiza powyższych regulacji prowadzi do wniosku, że do pojazdów samochodowych spełniających warunki określone w art. 86a ust. 2 pkt 6 lit. c) ustawy, nie ma zastosowania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, o którym mowa w art. 88a ustawy, bowiem dotyczy on tylko tych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które wykorzystywane są do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, wskazanych w art. 86a ust. 1 ustawy.
Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność w zakresie usług budowy dróg, układania kostki-brukowej. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 2003 r. użytkuje Pan na potrzeby firmy samochód ciężarowy marki Skoda Fabia. Samochód ten w momencie zakupu spełniał wymogi pojazdu ciężarowego - zgodnie z posiadaną kapią homologacji N1 z 2003 r. Auto posiada 4 miejsca siedzące, ładowność przekraczającą 500 kg oraz przegrodę oddzielającą część ładunkową od pozostałej i wykorzystywane jest tylko dla potrzeb Pana firmy.
Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych regulacji prowadzi do stwierdzenia, że skoro nabyty w 2003 r. samochód (Skoda Fabia), posiada 4 miejsca siedzące a jego dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg i posiada homologację, z której wynika, że jest to samochód ciężarowy (N1), to przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do jego napędu pod warunkiem, że nie zachodzą ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie należy wskazać, że z dniem 1 kwietnia 2014 r. ulegają zmianie regulacje dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu pojazdów wykorzystywanych w prowadzonej działalności, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312).

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

W skrócie można odliczać 50% VAT-u od paliwa i to już teraz a nie od lipca 2015.

jezus
Posty: 1812
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: jezus »

Może źle zrozumiałem... bądź czytałem bez zrozumienia... ale w tym wątku piszemy o przepisie który wszedł 01.04.2014 ....a z tego co czytam powyżej opisany jest termin 01.2014... :idea:

Awatar użytkownika
mamut
Posty: 252
Rejestracja: 21 mar 2012, 08:56
Auto: GDJ150 '18
Kontakt:

Re: No i nie moge już wozić VATu...:/

Post autor: mamut »

Owszem ale ma to też zastosowanie do przepisów które weszły po 01.04.2014.
http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl/i ... 9&Itemid=1" onclick="window.open(this.href);return false;
jest tam plik pdf - strona 37

ODPOWIEDZ