Konsekwencje usunięcia kata?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
STACHU
Posty: 429
Rejestracja: 14 maja 2009, 18:41
Auto: HILL D4D, '08
Kontakt:

Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: STACHU »

Według wszystkich prawidel usunięcie katalizatora w d4d poza przyjęciem statusu wyjetego spod prawa banity, konsekwencji mechaniczno softowych rodzic nie powinno - czy tez w błędzie jestem?
Tylko nie smedzcie o diagnostach, błędach z sondy, itp - bo na to raczej sposoby są :D

Uprzedzajac pytania.....cieżko dobrać stalowy katalizator na fi 2,5" :mrgreen:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1839
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: irko »

Stachu, siec pełna jest dobrych rad i opinii

np
w poprzednim aucie (bmw) tez nie mialem katalizatora, stary sie tak zasniedzial ze prawie zatykal wydech i trzeba bylo go wyciac. usuniecie katalizatora nastapilo w godzinach wieczornych i nie mialem mozliwosci kupna nowego, auta potrzebowalem na gwalt i w miejsce kat. wspawalismy tymczasowo kawalek rury. mialo byc tymczasowo na kilka dni ,a zostalo na prawie rok zadnych problemow choc tego rozwiazania nie polecam, tak to juz czasem jest,ze najbardziej trwale sa prowizorki
w benzynie lepiej go nie wycinać bo powariują twoje sądy lambda. Oczywiście można kombinować i próbować oszukać odczyt...
Co do diesla to ponoć nawet po wycięciu trochę mocy dostaje... kwestia badań technicznych zostaje... jeśli zmierzą spaliny to może nie zmieścić się w normie.
Ciekaw jestem czy ktoś to u nas na żywca robił??

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18051
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: kylon »

Katalizator usunięty z nowego Hzj- ta na terenie Afryki obudził w nim drzemiącą moc :mrgreen: Ale ten został zamontowany bo takie były wymogi rejestracyjne dla auta a fabrycznie go przecież nie posiadał. Podobmie w HDJ 80. Wycieliśmy i odmuliło silnik. Komputera tam brak i katalizatora fabrycznie również.

Moim zdaniem komp nie ma w starym dieslu nic wspólnego z katalizatorem. Nie ma żadnej sondy itp.

consigliero
Klubowicz
Posty: 1889
Rejestracja: 17 sie 2008, 22:14
Auto: 4Runner
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: consigliero »

W moim motocyklu katalizator leży na półce. Zamiast mamy zamontowaną tzw Y-pipe która łączy oba cylindry, jest tam też miejsce na wkręcenie sond lamba. Żadnych problemów z paliwem , demontaż był spowodowany przystosowaniem do zasilania gorszym paliwem , nawet z dodatkiem ołowiu .
PozdrawiaM

Awatar użytkownika
STACHU
Posty: 429
Rejestracja: 14 maja 2009, 18:41
Auto: HILL D4D, '08
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: STACHU »

Panowie!
Dziękuję Wam bardzo za informacje - czytajcie tylko na Boga ze zrozumieniem. :D :D
Pytam o usunięcie katalizatora z silnika D4D w Hiluxie, a nie o ogólne poglądy w szeroko pojętej motoryzacji....

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18051
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: kylon »

I co z tego że D4-D :shock: to nadal stary diesel więc nie ma tak jak napisałem czujników.
Ten silnik nie ma nic wspólnego z nowoczesnymi dieslami :!:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18051
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: kylon »

I żeby było bardziej na Boga zrozumiane dotyczy to Hiluxa KUN25 i KUN26.

Awatar użytkownika
STACHU
Posty: 429
Rejestracja: 14 maja 2009, 18:41
Auto: HILL D4D, '08
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: STACHU »

Krzysiu, nie twierdzę że ten silnik to novum konstrukcyjne....
Wiem że nie ma komunikacji z kompem, pytam natomiast czy jest może coś o czym nie wiem? czy może ktoś już katalizator usuwał, zwiększając jednocześnie dynamikę odprowadzenia poprzez zwiększenie średnicy.
Nie wiem jaki to może mieć wpływ na turbinę np?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18051
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: kylon »

Są gotowe wydechy do tego auta bez katalizatora. Znanych firm od tuningu wydechów więc chyba wiedzą co robią :wink:
W Polsce też można zrobić taki wydech ale warto aby ktoś robił to z pojęciem. Wyjdzie dużo taniej.

jezus
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lut 2009, 20:58
Auto: IVECO 168M11
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: jezus »

Mechanikiem nie jestem ..ale jak nie ma sądy za katalizatorem...to tnij..na dobre to wyjdzie motorowi..a srodowisko ma to w d..ie
kieeedys w peugeocie partnerze..silnik 1.9 DW8..wyciachałem po pół melona km-ów..i silniczek odzył ...dostał nowe tchnienie..co mu stykło na nastepne 150 tysa..po czym ...panewki padły.... :mrgreen:

Awatar użytkownika
irko
Posty: 1839
Rejestracja: 19 lip 2010, 21:53
Auto: Hilux 09
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: irko »

Stachu, jak tam katalizator? Jest jeszcze?

Awatar użytkownika
baribal
Posty: 33
Rejestracja: 14 kwie 2014, 21:28
Auto: HILUX V8

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: baribal »

Ja wycialem pali tyle samo jest deko dynamiczniejszy i przyjemnie swiszczy turbinka

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8467
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Konsekwencje usunięcia kata?

Post autor: Rokfor32 »

I to jedyne efekty, te dźwiękowe się znaczy ... :wink:

W dieslach (starszych) katalizator nie ma wpływu na sterowanie silnika - i jak jest drożny, i oczywista odpowiednio duży - to jedyne co daje to znośniejszy smród spalin. Temu, jak kogoś męczy smród spalin z diesla (na ten przykład mnie :mrgreen: ) - to katalizatora bym nie wywalał, a jedynie zamontował po prostu sprawny. Natomiast jak komuś wszystko jedno - kata można do skupu złomu.

Z katalizatorami na rdzeniu metalowym nie ma problema - ino na ebayu trza zerknąć - za kałużą diesle maja słuszną pojemność, to i szpej to nich jest odpowiednio większy niż u nas :wink:

Przy dieslach trza jednak pamiętać - że silnika z katalizatorem nie można mulić. Raz na jakiś czas musi w palnik dostać - na identycznej zasadzie jak te nowe, z DPF. Inaczej kat się po prostu zapcha sadzą.

ODPOWIEDZ