Opony - potrzebuję porady

Moderator: luk4s7

Piotrek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lip 2009, 16:40
Auto: LC 120

Opony - potrzebuję porady

Post autor: Piotrek »

Witam Wszystkich

W mojej Toyotce używam jeszcze ogumienia, na którym została zakupiona jako nowa u dealera – Bridgestone dueler. Opony już swoje wysłużyły, czas je zmienić. Potrzebuję porady, co mam wybrać? Od samego początku byłem zdecydowany na BF Goodrich AT, obecnie coraz bardziej skłaniam się ku Yokohama Geolandar AT.
Jeżdżę głównie turystycznie i w terenie. Auta używam sporadycznie, tylko weekendy jako sposób spędzania wolnego czasu. Szukam czegoś 50% trasa (szutry, asfalt) 50% teren (wszystko, co można potkać na zlotach, rajdach w klasie turystycznej), opona powinna poradzić sobie w średnio trudnym terenie i dawać radę na szosie. Nie zależy mi na extremie w terenie, więc MT odpadają. Opony wędrują na seryjne felgi.

To taki mini, brief czego mi potrzeba, czy możecie się wypowiedzieć jakie rozwiązanie jest właściwsze?
Jaką główną różnicę odczuję między tymi dwiema oponami?

Bardzo dziękuję

Rafi
Posty: 897
Rejestracja: 17 cze 2009, 15:49
Auto: VZJ90, KDJ120
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Rafi »

A czemu bardziej skłaniasz się ku Yokohamom? Wiele osób na forum chwali BFG, a z tego co słyszałem Geolander jest raczej średnią oponą. Ty słyszałeś co innego, czy może to na podstawie jakichś testów gdzieś przeczytanych?

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Maciek »

Mam ten sam problem. Pytanie BFG AT czy Yokohamy A/T-S zadawałem już kilka dni temu. Myślałem, że Kylon napisze, bo je chyba kiedyś porównywał, ale może się mylę...

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Krzysztof »

Osobiście od lat zdzieram bf at (wiosna lato jesień zima na asfaldzie i poza nim) i jestem zadowolony. :D Teraz też Toyka i Nissan mają takowe. Szlak mnie trafia że przez prawo unijne nie można będzie w przyszłości ich nabyć :evil:

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: konus »

A to niby dlaczego? Jak jedna i druga ma homologacje.

Awatar użytkownika
speedy
Posty: 199
Rejestracja: 26 gru 2008, 03:17
Auto: VZJ95 98r
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: speedy »

Ja stalem przed podobnym wyborem. BFG albo TOYO i przekonalem sie jednak do toyo. warto sie za nimi rozejrzec sa b.ciche w terenie takim jak opisujesz robia wysmienicie a i w ciut wiekszym blocie tez daja rade. Nie testowalem ich jednak jeszcze w zimie.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rico69
Posty: 233
Rejestracja: 11 lut 2008, 09:56
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: rico69 »

Wszystko ok, ale pamętać trzeba o dostępności. Jak pierdyknie jedna BFG to w każdym kiosku Ruchu można dokupć.

Awatar użytkownika
speedy
Posty: 199
Rejestracja: 26 gru 2008, 03:17
Auto: VZJ95 98r
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: speedy »

W chwili mojego zakupu opona bfg w miom stadardowym rozmiarze byla niedostepna albo posiadaly je hurtownie ale w takich cenach ze podziekowalem i prze wlasnie to klapki z oczu mi spadly i zaczalem szukac innych

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 329
Rejestracja: 12 wrz 2008, 20:06
Auto: były HDJ80,HDJ100, Previa4x4, teraz Tundra 5.7v8
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Krzysztof »

konus pisze:A to niby dlaczego? Jak jedna i druga ma homologacje.
Więc miałem fałszywe info.Uffff...

wołynka
Posty: 55
Rejestracja: 29 lis 2008, 14:01
Auto: toi toi LC95
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: wołynka »

no to krótko BFG AT :!: poprzednio miałem w Tyranusie teraz mam w LC i chwalę sobie. Od czterech lat BFG AT w kazdym 4x4 :D samochód dla kobiety do wożenia pasozytów do szkoły do miasta i zakupy jako dupowóz czyli asfalty / jestem z wyboru już wieśmen/ , i na urlopy. Własnie wróciłem 2500 tys po asfaltach i szutrach, drogach utwardzonych, piachach i małym błocie -trasa Gdańsk wzdłuż granicy północnej do Wizajn i wzdłóż wchchodniej ku południu wiec drogi rózne. Tak jak ktos napisał nawet na szrocie , empik , OBI lub na telefon w kazdym szanującym sie punkcie z gumami :lol: dostaniesz BGF AT niż kazde inne cudo.

Maciek
Posty: 172
Rejestracja: 13 maja 2009, 20:06
Auto: HJ61, UZJ100, wcześniej HDJ100
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Maciek »

a ja dzisiaj próbowałem kupić BFG AT 285/75R18 i mi powiedziano, że nie są nigdzie dostępne (już nie mówiąc o Yokohamie A/T-S 275/65R18 która bym chyba preferował do "setki") :(

Awatar użytkownika
rico69
Posty: 233
Rejestracja: 11 lut 2008, 09:56
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: rico69 »

Ja kupując 1,5 miesiąca temu rozważałem różne opcje ateków. Myślałem właśnie o Toyo, zajebiście mie się podobała wizualnie, ale dostęoność w rozmarze 265/75/16 była kiepska. Z cenowego punktu widzenia General wychodził korzystnie, ale ściera się szybciej więc bez sensu z taką ekonomią. I kolejny raz padło na BFG. Czas pokaże, ale około dwa lata mam do czynianie z off roadem i oponami BFG (MT i AT) i ani razu nie miałem powodu do narzekań.

Piotrek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lip 2009, 16:40
Auto: LC 120

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Piotrek »

Witam

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Generalnie wybrałbym Yokohamę, wydaje mi się, że do mojej jazdy będzie lepsza. Auto użytkuje dla przyjemności tzn. Jeżdżę sobie w weekendy po lekkim terenie, polach, lasach. W większości poruszam się sam, więc nie wjeżdżam w nic, z czego bym nie wyjechał. Dwa razy w roku dłuższa wyprawa (Albania, Serbia, Macedonia, Czarnogóra) też tylko szutry, laski, asfalt. Bez cięższego terenu. Podsumowując, biorąc pod uwagę to, do czego wykorzystuję auto to Geolandar AT wydaje się lepszym wyborem, ale słuchając Was dochodzę do wniosku, że BFG będzie oponą bardziej uniwersalną i nazwijmy to „tańszą w eksploatacji”. W tej chwili BFG AT 265/70 R17 i Geolandar AT 265/65 R17 mogę kupić w podobnych pieniądzach (różnica max 50zł na oponie). Z drugiej strony moje przekonanie do Geolandar bierze się tylko i wyłącznie z zasłyszanych opinii, nigdy nawet tej opony nie widziałem! Gdziekolwiek pytałem nikt jej nie ma, zawsze na zamówienie.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy w Waszych autkach jeździcie na ATkach cały rok czy zmieniacie gumy na zimę? Te opony zwykle oznaczone są M+S, ale wydaje mi się, że ta mieszanka odbiega znacznie od używanej w oponach zimowych. Czy mogę prosić o opinię w tym temacie?

Dziękuję uprzejmie

Pozdrawiam

P

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18030
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: kylon »

Ja jeździłem w SUV-ie na BFG AT i teraz mam Yokohamę AT. Mimo troszkę mniej agresywnego bieżnika następnym razem również kupię Yokohamę. Porównanie mam na tym samym samochodzie. Na jednej przejechałem 30 tysięcy, a na drugiej już koło 50 tyś. Wczoraj był u mnie klient, który również kupił Yokohamę i potwierdził moja opinię. Przejechał na niej 55 tyś km. Niem niej jednak nie należy mojego zdania traktować jako opiniotwórczego. Są osoby zadowolone również z BFG. Moim zdaniem ta opona traci swoje właściwości na mokrym asfalcie a utrzymanie kierunku i droga hamowania jest chyba istotna :wink: .

Piotrek
Posty: 55
Rejestracja: 30 lip 2009, 16:40
Auto: LC 120

Re: Opony - potrzebuję porady

Post autor: Piotrek »

Dzięki za odpowiedź. Czy mógłbyś odnieść się do mojego drugiego pytania na temat użytkowania opon AT w zimie?

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ