Hdj 100 blokada

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: seburaj »

po zazębieniu lampka powinna przestać migać - i zapalić się światłem stałym

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: Rokfor32 »

Po przekręceniu (wciśnięciu) przycisku przycisku na desce silniczek przestawia od razu mechanizm - ale niekoniecznie blokada się od razu zapnie (temu miga lampka - oznacza to, że silnik jest wysterowany, ale czujnik - ten dodatkowy - nie potwierdza zapięcia). A to dlatemu, że niekoniecznie od razi kły blokady ustawią się odpowiednio. po to cały mechanizm jest podparty sprężynami - jak się kły ustawią, sprężyny dopychają przesuwkę na właściwe miejsce, czujnik potwierdza zapięcie blokady, lampka zapala się na stałe.

Tak samo działa w drugą stronę - jeżeli dasz sygnał rozpięcia, ale blokada będzie naprężona (czyli silniczek wykona ruch, naciągnie sprężynę, ale fizycznie przesuwka nadal będzie zapięta, bo opór jest za duży żeby się zluzowała) - lampka będzie mrugać, dopóki czujnik potwierdzający nie da sgnału, że przesuwka się naprawdę odsunęła.

Po prostu silnik i mechanizm ślimakowy naciąga tylko sprężyny, a nie działa bezpośrednio na wałek przesuwki. Przesuwka porusza się dopiero wtedy, gdy ustawienie elementów blokady względem siebie daje taka możliwość - czasem więc żeby się zapięła lub rozpięła trza kołami ruszyć.

tołdi
Posty: 31
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:58
Auto: HDJ 100
HDJ 100
J 200
Y60
GRAT-2
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: tołdi »

To wiem. I sprawdzałem. Dopina do końca ale kontrolka miga. Muszę więc zajżeć do czujnika.

Awatar użytkownika
piter69A
Posty: 612
Rejestracja: 30 sty 2009, 14:48
Auto: HZJ-73, HDJ-100, 2xGAZ69
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: piter69A »

Jeśli miga kontrolka to przesówka nie nacisnęłą kulki w czujniku/styczniku zapięcia blokady czyli przesówka nie jest we właściwym końcowym położeniu właściwym dla zapięcia blokady.
Regulacji wstępnego położenia przesówki najlepiej dokonać na zamontowanej juz do mostu blokadzie na samochodzie.
1. Zdjąć pokrywkę z czujnikiem/stycznikiem zapięcia blokady;
2. Zdjęć pokrywkę blokady;
3. wyjąć obrotowy mechanizm;
4. ręcznie ustawić właściwe dla rozłączonej blokady położenie przesówki;
5. ustawić i włożyć mechanizm obrotowy zgodnie z ogranicznikami kształtowymi na pokrywce obudowy;
6. Przykręcić pokrywkę blokady;
7. sprawdzić działanie blokady przy zdjętej pokrywie czujnika;
8. Podłączyć i ręcznie sprawdzić działanie czujnika/stycznika;
9. W razie potrzeby poprawić wzajemne ustawienie mechanizmu obrotowego i przesówki;
10. Zamontować pokrywę z czujnikiem.

Operacja wypraktykowana przezemnie podczas montażu blokady miesiąc temu :wink:

tołdi
Posty: 31
Rejestracja: 06 lis 2012, 18:58
Auto: HDJ 100
HDJ 100
J 200
Y60
GRAT-2
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: tołdi »

Przewód od kontrolki (już przy końcu ramy, za drugą złaczką) był przerwany (skubaniec izolację miał całą a w środku przerwa :evil: )

daRon
Posty: 49
Rejestracja: 20 lis 2008, 01:23
Auto: LJ70, HDJ100
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: daRon »

Odgrzewam starego kotleta. Jako, że mój mechanizm załączania blokady tylnego mostu jest w stanie totalnego rozkładu, noszę się z zamiarem modyfikacji na siłownik pneumatyczny. W związku z tym mam pytanie: czy serwisówka podaje, z jaką siłą należ "zadziałać" na przesówkę, aby "zapiąć" blokadę? Z amerykańskiego forum wyczytałem, że przy 3/4" tłoku potrzeba 60 psi na pokonanie sprężyny blokady. Drogi są przynajmniej dwie:
1. Zakup siłownika o odpowiedniej "mocy" (czyli średnicy tłoka x ciśnienie - tutaj wybór jest naprawdę duży)
2. Wykonanie siłownika pod nasze potrzeby.
Kupno silnika blokady w serwisie pomijam, bo to zbyt proste i mało rozwojowe.
Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8298
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Hdj 100 blokada

Post autor: Rokfor32 »

Tam nie ma sprężyny. Jak już zdejmiesz silnik - to przesuwka blokowana jest tylko kulką pozycjonującą. Sprężyny dociskowe są wewnątrz serwosilnika.

ODPOWIEDZ