Akumulator - jeden wystarczy?

Moderator: luk4s7

dc10
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2008, 14:22

Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: dc10 »

Na początek witam szanowne grono forumowiczów a teraz pytanie:
Czy ma ktoś z Was doświadczenie z jazdą tylko z jednym akumulatorem? Wiadomo że w J9 są dwie 90 ale nie mam u siebie ani wyciągarki ani innych dodatkowych odbiorników prądu i zastanawiam się czy jeden sobie z autem poradzi? Na szybko nie ma problemu - zapala, jeżdzi, ale bardziej zastanawia mnie jak to będzie np. w zimie, i na dłuższą metę?

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: Boryś »

Dziwny kierunek obrałeś :) zazwyczaj jak ktoś już ma tylko jeden aku to zaraz kombinuje jak założyć drugi :)

A ty rozumiem że chcesz zlikwidować jeden :) nie wiem czy ktokolwiek wogóle podchodził do tego tematu ;)

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: mlodyy »

W 90 z zachodu jest np. tylko jeden akumulator. W Toyocie stwierdzili, że ta Polska to już gdzieś na syberii i dlatego dorzucili drugi :mrgreen: Nic się nie stanie jak będziesz jeździł na jednym ale dwa to chyba jednak lepsza koncepcja 8)

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: kylon »

No właśnie ja też nie bardzo zrozumiałem o co chodzi :shock: Dwa akumulatory są w tym przypadku dla lepszego rozruchu autka. Masz wersję z jednym akumulatorem :?: Ktoś Ci jeden ukradł :?: Czy brak kasy na zakup dwóch :?:

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: kylon »

mlodyy pisze:Nic się nie stanie jak będziesz jeździł na jednym ale dwa to chyba jednak lepsza koncepcja 8)
Koncepcja dobra ale to nie jest tak że wrzucasz drugi akumulator i już. Potrzebny jest separator akumulatorów co by nie rozwalił się alternator albo aku.

Awatar użytkownika
Boryś
Posty: 1268
Rejestracja: 31 maja 2007, 22:33
Auto: HZJ 80
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: Boryś »

Ja zrozumiałem że on ma dwa aku ale chce jeden wywalić żeby mieć tylko jeden :shock:

tylko ni cho..oja nie wiem po co :lol:
ale zaciekawiła mnie ta historia wiec czekam na jakąś ekscytującą płente :D

Awatar użytkownika
mlodyy
Klubowicz
Posty: 634
Rejestracja: 29 paź 2007, 13:58
Auto: Zuzanki 4x4 ;-) razem 8x8
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: mlodyy »

W "polskich" 90 fabrycznie nie ma separatora, alternatorowi nic się nie powinno stać, gdyż po to jest regulator napięcia, który nie pozwoli na zbytnie obciążenie alternatora, nie słyszałem również o fakcie uszkodzenia akumulatora. Przy fabrycznym podłączeniu akumulatorów w 90, są podłączone równolegle i zarówno ładowanie jak i spadki napięcia na nich występują jednakowe. Separatory stosowane są bardziej po to aby przy takim podłączeniu aku nie dopuścić do całkowitego rozładowania obydwu np. przy używaniu wyciągarki. Tyle teoria dotycząca samochodowych instalacji elektrycznych, a w praktyce to każdy ma swoje doświadczenia.

dc10
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2008, 14:22

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: dc10 »

Nie sądziłem że temat wzbudzi takie zainteresowanie ;)

A wchodząc w szczegóły to jest tak ze oba aku mam do wymiany. Pytanie moje wzięło się stąd, że na razie żeby w ogóle samochód ruszyć pożyczyłem na chwię i podpiąłem tyko jeden. Zapala jedżdzi i nic się nie dzieje. Myśląc dalej zacząłem się zastanawiać czy tak być może. W końcu lepiej wydać 500 niż 1000.
I stąd moje czysto teoretyczne (jak na razie) pytanie i dywagacje.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18024
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: kylon »

Odpowiadając na Twoje pytanie. Lepiej wydać 1000 czy dwa lub trzy razy po 500 w tym samym czasie (załóżmy w ciągu roku) :wink: Idzie zima :wink:

MaxLux
Klubowicz
Posty: 2890
Rejestracja: 05 kwie 2007, 11:01
Auto: GRJ120
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: MaxLux »

Ale sie upieracie przy tych 2 aku.
Jakby to by HDJ80 to musialby miec 2 bo rozrusznk jest na 24V, ale w jego przypadku lepiej kupic jeden dobry np. Runnig Bull niz 2 normalne

Nic sie nie stanie z Alternatorem ani z jednym aku, nawet paradokstalnie moze byc lepiej jak nie jezdzisz czesto bo jeden aku naladuje sie szybciej do pelna niz 2

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: kozi »

a ja mam pytanie : w oryginale 2 aku po 65 Ah były? Czywięcej Ah?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: konus »

A ja zapraszam tutaj najpierw http://www.tlc.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=24

Awatar użytkownika
kozi
Posty: 247
Rejestracja: 11 wrz 2007, 17:47
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: kozi »

konus pisze:A ja zapraszam tutaj najpierw http://www.tlc.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=24

dziękuję postoję :wink: 34 strony postów powitalnych to ponad moje siły
no chyba, że jest konkretny paragraf w regulaminie, który nakazuje się tam pojawić :D

ale uzupełnię swój profil, oki?

Awatar użytkownika
konus
Evil Admin
Posty: 6342
Rejestracja: 28 lut 2007, 02:23
Kontakt:

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: konus »

W ostatnim poście się przywitaj nie musisz czytać wszystkich,

Jest to obyczaj nie punkt regulaminu.
Swoją drogą zawsze go tam można wprowadzić :mrgreen:

kebab4x4
Posty: 5
Rejestracja: 12 maja 2009, 22:15
Auto: LJ73, J9

Re: Akumulator - jeden wystarczy?

Post autor: kebab4x4 »

witam ;) czy ktos z Kolegów nie orientuje się o jakiej pojemnosci powinny isc te akumulatory? W mojej toyocie są juz na wykończeniu a nigdzie nie moge znalesc danych na ten temat. Z góry dzięki :)

ODPOWIEDZ