zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: seburaj »

zbierałem się, zbierałem - ale w końcu się zebrałem :D

najpierw oczywiście projekt na pietnastu kartkach, wymiary, bazgrolenie, męki - generalnie idea
później materiały - z czego zrobić, aby było ekonomicznie, ale przede wszystkim - solidnie i praktycznie...

założenie było takie: robię wszystko sam, rozsądne koszty przede wszystkim - ma być tanio (ale to nie znaczy, że "po taniości" kosztem rozwiązań i wytrzymałości), czyli taka wersja "budżet", ale z głową :mrgreen:

paragony zbierałem, wiec na koniec przedstawię z grubsza poziom i strukturę wydatków

ale do rzeczy:

1. idea zabudowy - po długich rozważaniach wyszło na dwie szuflady, poprzeczną długą skrytkę za siedzeniami wpoprzek oraz funkcjonalne boczki, otwierane troche tak jak bakisty na jachcie (z jednej strony na zawiasach taśmowych). Tam, gdzie potrzebny jest dostęp do oryginalnego schowka na lewarek i klucze - boczek podnosi sie na zawiasie do pionu, umożliwiając swobodne otwarcie skrytki i penetrację

2. materiał - wybór padł na płytę OSB, materiał tani i solidny - no może trochę ciężki, ale jak coś schrzanię to przynajmniej wielkich kosztów nie będzie :wink: po zastanawianiu - grubość 15 mm całość (zarówno skrzynia, boczki jak i szuflady - choć te ostatnie można było zrobić z dwunastki, ale co tam, bedzie solidnie)... może ktoś powiedzieć, ze OSB ładne nie jest - ale przecież i tak wszystko oklejone więc co mi tam uroda płyty - a wyraźnie taniej niż sklejka

tu uwaga: ważnym założeniem było to, ze zabudowa ma się dać w ciągu kilku minut wyjąć z samochodu (i ponownie zamontować!), stąd "boczki" na zawiasach taśmowych, ich odblokowanie (śruby motylkowe) i podniesienie "do pionu" pozwala wysunąć zabudowę do tyłu... no trzeba jeszcze odkręcić cztery śruby m6 mocujące zabudowę do płyty podłogowej, ale to też dużo roboty nie jest :wink:

3. prowadnice - kulkowe, boczne, pełny wysuw - szuflady mam 70 cm więc użyłem prowadnic (świadomie) długości tylko 60 cm... i tak do tych ostatnich 10 cm szuflady dostęp z góry jest elegancki, a przynajmniej krótsze bedą mniej obciążone na końcu wysuwu. Prowadnice polskiej firmy GTV, wytrzymałość 60 kg na parę - ja akurat zastosowałem po dwie prowadnice na stronę (zdublowałem układ) - wiec mam teoretyczne 120 kg na szufladę 8)

aha - cena pary prowadnic to ok 32 PLN, wiec całość wyniosła mnie ok 130 PLN

3. obicie - najprostszą wykładziną podłogową, taką biurową, cena za kawałek resztówki z rolki (metr dwadziescia razy cztery) to 130 zeta w Komforcie

4. zakotwiczenie - zabudowa jest mocowana do oryginalnych otworów w podłodze, tam gdzie są przykręcone te "oczka" do przypinania siatki, za pomoca normalnych kątowników ciesielskich - solidnie i stabilnie

5. okucia - zwykłe, skrzyniowe "rączki", lekko stjuningowane aby nie dzwoniły podczas jazdy... prowadnice mają swój dociąg i blokadę - po cztery prowadnice na szufladę powodują, ze ten dociąg jest całkiem solidny i szuflada nie ma żadnych tendencji do otwierania się (mało tego, aby ją otworzyć trzeba pokonac dosc wyrazny opor początkowy) - stą nie zastosowałem zadnego mechanicznego "zapięcia" zabezpieczającego - choć jakby co, to mam oczywiście na takie zapięcie pomysł 8)

uchwyty do uchylnych otworów zrobiłem z linki żeglarskiej - aby było funkcjonalnie i lekko :wink:

zresztą, aby lekko "odchudzić" konstrukcję wyciąłem w szufladach i tylnej ścianie otwory fi 50 mm
specjalnie to wagi nie zmniejszyło, ale przynajmniej nadało lekkości "optycznej" :roll: bez negatywnego wpływu na sztywność...

wyszło jak na zdjęciach, waga całości to ok. 55 kg

koszt materiałów (dosłownie wszystko, począwszy od płyt, przez prowadnice, wkręty, zawiasy, kleje, wykładzinę, okucia a na papierze ściernym skończywszy) - łącznie - to ok. 650 PLN brutto...

roboty własnej oczywiście nie liczę
cięcia płyt również (w hipermarkecie budowlanym LM miałem to w gratisie, i to baaaaaardzo dokładnie chłopaki tną - polecam), dojazdów też nie - blisko mam, zużytego prądu i piwa też :mrgreen:

teraz myślę intensywnie nad mądrym zamocowaniem lodówki :roll:
zwykła, absorbcyjna Waeco - problem w tym, ze zabudowe bede wykorzystywał również do spania dla 2 osób - i ta lodówka mi po prostu troche wadzi :|

zrobie ją chyba wysuwaną poza obrys auta na takiej małej platforemce, umieszczonej na dwóch prowadnicach pełnego wysuwu (dolnych) - umożliwi to umieszczenie jej możliwie "w rogu" i - po wysunięciu - komfortową obsługę od góry... nie mam tylko pomysłu, jak sobie poradzić za zajmowanym przez lodówkę miejscem na czas spania, może ktoś coś podpowie :?:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Maru123
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2011, 14:34
Auto: KDJ95 02'
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: Maru123 »

wreszcie jest :mrgreen: fajnie wyszło, będzie porządek w aucie. :wink: dobry patent z tymi otworami

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: seburaj »

tak jak pisalem, otwory dodaja wyłącznie optycznej lekkości :wink:

'oczywiście można sie zastanawiać, czy przez otwory wnętrze nie bedzie sie bardziej kurzyć - i owszem, ale otwory są w skrzynce przeznaczonej na krzesła turystyczne i inne takie, wiec im kurz niestraszny... natomiast wnętrze głównej skrzyni (tam gdzie szuflady) jest już bardziej szczelne

finger
Posty: 916
Rejestracja: 03 maja 2011, 00:02
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: finger »

Fajnie, dzieki za zdjecia, bardzo sie przydadza. Ja tez kminie cos takiego.

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: Kwieczor »

a lodówkę jak dużą planujesz?
bo jeżeli niezbyt wysoką - to możesz spróbować zrobić jej mocowanie krzyżakowe z boku na zabudowie i do spania ją podnosić pod sufit, coby było miejsce na nogi

a szufladki super - choć penie ja bym pomyślał o sklejce zamiast osb - trochę droższa, ale masz znacznie lepszą wytrzymałość przy tej samej grubości albo taką samą wytrzymałość przy znacznie cieńszej płycie.

Oklejanie wykładzinami z marketu - przykład jak proste wygrywa, a skomplikowane przegrywa ;)

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: seburaj »

lodówke mam waeco tropicool 21, taką:
http://waeco.com/pl/3665_497.php" onclick="window.open(this.href);return false;

nie bardzo odnajduję to mocowanie krzyżakowe, możesz przybliżyć ??

a w kwestii materiału do oklejania zabudowy - planującym budowe proponuję wizytę w Komforcie i prośbę o okazanie czegoś, co nazywa się "wykładzina remontowa"... zajebista rzecz do tego właśnie - cienka (bedzie sie dobrze układać), wytrzymała i niedroga

wady - mała paleta kolorów (u mnie była tylko czerwona) i mała dostępnośc od ręki, ale mozna zamówić

Awatar użytkownika
Kwieczor
Klubowicz
Posty: 1561
Rejestracja: 05 gru 2009, 23:57
Auto: Hilux 2,5 D4D 2008
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: Kwieczor »

chodziło mi o takie nożycowe, krzyżakowe lub zwykłe zawiasowe mocowanie - jak masz czasem w stolikach turystycznych albo różnych stołach warsztatowych - like this:
nożyce.jpg
oczywiście jak nie chcesz przekombinować z samozatrzaskami itp - to najlepiej dwa płaskowniki na zawiasku bolcowym mocowane do zabudowy i półki, do której mocujesz lodówkę i w górnym położeniu trzeba by wykombinować jakieś miejsce do zaczepienia (masz tam chyba w 90 jakieś otwory techniczne po cykorłapkach dla 3 rzędu albo coś?)

pomysł może głupi - tak na szybko mi do łba strzelił

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: seburaj »

aaa, rozumiem - ale to nie spełnia moich oczekiwań
i to nie w kwestii zwiekszania miejsca do spania - bo pomysł tu sie sprawdzi i jest bardzo dobry - ale w kwestii dostępności do lodówki :|

ten model waeco jest "ładowany" od góry i dość wysoki, a w J9 wysokość do dachu nie jest porażająca, zwłaszcza jeżeli lodówka stoi na zabudowie wysokości 31 cm... jeżeli dodamy do tego chęć "upchnięcia" lodówki jak najbardziej w narożniku - to dostępność do niej od góry jest żadna :(

dlatego ona musi "wyjeżdzać" poza obrys auta - i tak właśnie kombinuję, pytanie tylko jak rozwiązać jej szybki demontaż z tej platformy, a najlepiej całej platformy (aby nie przeszkadzała pod materacem w spaniu)

Awatar użytkownika
lucjan
Posty: 605
Rejestracja: 28 cze 2009, 23:48
Auto: HDJ100
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: lucjan »

i jeszcze ustawienie podróżne musi być takie, aby nie zasłaniać wentylatora, bo będzie d*pa z chłodzenia. Mam taką samą :wink:

Awatar użytkownika
pioti
Posty: 56
Rejestracja: 29 maja 2009, 10:34
Auto: J95
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: pioti »

seburaj pisze:zbierałem się, zbierałem - ale w końcu się zebrałem :D
No i wyszło Ci super :!:

Tania ( :!: ), estetyczna i funkcjonalna z wyglądu, a życie pokaże co warto ulepszyć :wink:

Gratuluję.

Słuchaj, jak będę miał czas to chętnie podjechałbym zobaczyć ją na żywo. Ja często używam całej powierzchni bagażnika, więc zabudowa szybko demontowalna to coś, co biorę pod uwagę.

Wrzuć na PW jakiś namiar proszę.

pablo200
Posty: 495
Rejestracja: 27 kwie 2009, 19:22
Auto: B6 4M
KZJ 95
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: pablo200 »

Pytanko, matę mocowałes na klej ( jezeli tak to jaki) ?
Pawel

drako
Posty: 664
Rejestracja: 07 kwie 2008, 20:32
Auto: hdj80,wili,Lapl
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: drako »

bardzo fajnie wyszlo
ale zadam tradycyjne pytanie

dlaczego wykladzina?
nie lepiej jakas guma ?
wykladzina chlonie wilgoc, smrody, kurz itd

anoretka
Posty: 169
Rejestracja: 22 gru 2010, 20:16
Auto: V8 (2008)
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: anoretka »

Zapytam z ciekawości o te szuflady. Widzę podwójne mocowanie na szynach i wzmocnienie mocowania dna. Czy cała szuflada jest jakoś podparta od spodu. Czy nie masz obawy, że przy jej obciążeniu odpadnie dno na jakichs wertepach? Robiłeś testy jaka ładowność?
Też wymotałem sobie szufladę, ale myślę to podeprzeć.
Jakiej grubości płyty użyłeś? - ja zastosowałem 12 mm i wzmocnienie mocowania w formie aluminiowego kątownika grubości 1,5mm

anoretka
Posty: 169
Rejestracja: 22 gru 2010, 20:16
Auto: V8 (2008)
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: anoretka »

anoretka pisze: Jakiej grubości płyty użyłeś?
Przepraszam jest jak byk napisane, że 15mm

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: zabudowa tyłu J95- moja wersja :)

Post autor: seburaj »

klej to bylo jakies gowno w spraju, ze niby "power" i "super" i och i ach - a wyszło, ze niepraktyczne (bo wywala w atmosfere wiecej niz na powierzchnie klejone) i wcale nie taki mocny :roll:

teraz położyłbym to na wikolu :mrgreen:

czemu wykładzina ?? - bo tak... jak mi sie wybrudzi albo znudzi to zedre i przykleje nową :mrgreen:
a gume to se można, khem khem, na ręce założyć, Panie Doktorze :lol:

co do szuflad - nie bardzo rozumiem, co maś na myśli pisząc "podeprzeć" :?:
owszem, można było zastosować prowadnice typu dolnego, ale nie zastosowałem, bo nie :wink:
tak jak pisałem - są po dwie prowadnice na strone, prowadnice stykające się ze sobą ciasno zewnętrznymi obodowami, a dodatkowo pod dolną są przykręcone (gesto wkrętami) listewki sosnowe 30x15 mm, które dodatkowo stabilizują zespół prowadnic w osi pionowej...

oczywiscie w pozycji "wysunięte" daje to mniej, bo siła działa na ramieniu - ale zamkniętych szuflad atom nie ruszy 8)

ODPOWIEDZ