Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: maws »

Witam Szanownych Kolegów!
Proszę o namiary gdzie można nabyć zamienniki do HZJ-ki, ewentualnie używki, itp.?
Nabyłem takową z 97r z Holandi 240tkm, miał być zatarty silnik. Okazało się, że po pierwsze padł immobilaizer co skutkowało przez Holendra kręceniem silnika aż skopcił się rozrusznik. Silnik dał się bez problemu odpalić chodzi jak żyletka :). Druga przypadłość dotyczy skrzyni biegów, wszystkie biegi (reduktor w N) pracują bezszelestnie (w czasie jazdy też) jedynie jak włącze piątkę to straszne w skrzyni odchodzą trzaski. Wybrałem się dzisiaj do serwisu i : wirnik rozrusznika 1700zł, stojan rozrusznika 1700zł, wałek 5 biegu - 4 tys zł :mrgreen: stąd też moja prośba nikogo nie powinna dziwić. Ciekawe czy w serwisach zachodnich czy też USA ceny nie są niższe - przecież 1kEuro za jeden wałek to dużo nawe dla nich :)

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1493
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: MariuszS »

maws pisze:Wybrałem się dzisiaj do serwisu i : wirnik rozrusznika 1700zł, stojan rozrusznika 1700zł ...
W każdym większym mieście zwykle jest firma typu "Bendiks", "Wirnik", "Alternatory" itp.. Zawozisz im stary, a oni zdejmują z półki taki sam, po generalnym remoncie. Ewentualnie czekasz dzień-dwa na remont swojego. Koszt rzędu 0,3 kPLN ;-) Przy okazji, chyba warto wymontować też alternator i dać do przeglądu/regeneracji - będziesz miał spokój na 10 lat.
O skrzyni się nie wypowiadam, bo jeszcze nie przerabiałem :D , ale przeszukaj Forum, bo było o skrzyni w HZJ (np. w postach Gałki)

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: Rokfor32 »

Nie wiem jaką masz tam skrzynkę (H55 czy R150), ale nie ma czegoś takiego jak "wałek piątego biegu" .

Obie skrzynki to tzw. skrzynie trójwałkowe, i kupowanie całego wałka na którym siedzą koła od piątki ma sens wyłącznie w przypadku apgrejdu skrzyni czterobiegowej, bo wtedy wałki są inne. A cenie wałków się nie dziw - jeden to tzw. choinka, z kółkami zębatymi wszystkich biegów, drugi to wałek główny skrzyni i reduktora jednocześnie (dla H55).

Obstawiam że masz H55, w tej skrzynce zdarza się, że padają łożyska, i dolny wałek nabiera solidnego luzu poosiowego (aż do wylezienia przez przedni dekielek włącznie). Żeby się dokładnie przekonać co jest, to niestety musisz ją rozebrać (upierdliwa robota, bo ciężki kloc). Części najłatwiej i najtaniej u kangurów. Ta skrzynia jest niestety bardzo droga w serwisowaniu, komplet samych łożysk to już spory wydatek.

Jeżeli natomiast masz wersję ze skrzynia R150/R151, to bebechy od tej skrzyni możesz przeszczepić od 4R, J9, J12, nowego hila, Hiace'a, oraz LJ70, KZJ70 (dla tych dwóch cała skrzynia pasuje, bo są różnice w kształcie obudowy w stosunku dla tych wymienionych jako pierwsze). To bardzo popularna skrzynia, łatwo dostępna w używce.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: maws »

Zgodnie z manualem Toyota Landcruiser 1990-2007, jeszcze bez rozbierania, siedzi tam skrzynia H55F :(

Awatar użytkownika
seburaj
Posty: 2541
Rejestracja: 24 kwie 2007, 15:15
Auto: by?o: LJ70, BJ73, HDJ100, KZJ95...
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: seburaj »

no nic, ciesz sie przynajmniej tym, ze przyoszczędziłeś na niby zatartym silniku :!:

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: maws »

Tak, to prawda około 4kEuro 8) . Mam kolejne pytanko: resorki bardzo oklapnięte, planuje wymianę na OME przód +50mm 100kg tył +75mm 200kg. Czy w związku z tym nie trzeba modyfikować np. obniżenie skrzyni i reduktora - czy krzyżaki spokojnie to wytrzymują? Może ktoś ma pewną wiedzę w tym temacie? Proszę o info. Pozdrawiam maws

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8346
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: Rokfor32 »

W żadnym razie nie należy tykać się mocowań napędu. Jedyna rzecz, jak podlega modyfikacji po takim lifcie zawieszenia, to korekta wysokości odbijaków, coby te liftowe resorki nie wyprostowały się przy pierwszym dobiciu, i coby zawias nie splaszczył amortyzatorów (dłuższe amory liftowe mają też dłuższy korpus). Może się też okazać konieczna korekcja długości drążka od kiery (łączącego kolumnę i prawą zwrotnicę), coby przy jeździe na wprost kolumna też była w środku swojego zakresu pracy.
I to tyle.

Awatar użytkownika
Magnus
Klubowicz
Posty: 985
Rejestracja: 04 kwie 2007, 20:34
Auto: aktualnie bez auta, kiedyś HZJ73, HDJ80
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: Magnus »

dużo zamienników do HZJ73 jest dostępnych u Kylona w firmie wyprawa4x4.pl http://www.wyprawa4x4.pl/, który jest dystrybutorem części australijskiej firmy Terrain Tamer. Miłego użytkowania :D

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: maws »

Witam Kolegów!
Rozrusznki ok kosztowało to 320zł :D , mam kolejną prośbę, z uwagi na brak doświadczenia proszę doradzić mi rzecz nastepującą: resorki mam oklapnięte i myślę o wymianie zawieszenia na nowe (głównie z uwagi na planowany wyjazd na Syberię w przyszłym roku) jedna oferta to Old Man Emu przód 50mm tył75mm cena około 7,1kPln druga to Trail Master by Mass ( S46319 ) + 60mm cena 5,7kPln.Proszę o doradę, najlepiej aby nie ruszać całej resztry (skrzynia, itp). Może jakieś inne rozwiązania?. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
hashid
Prezes Zarządu
Posty: 4456
Rejestracja: 20 lis 2007, 23:51
Auto: KDJ12
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: hashid »

maws pisze:Witam Kolegów!
Rozrusznki ok kosztowało to 320zł :D , mam kolejną prośbę, z uwagi na brak doświadczenia proszę doradzić mi rzecz nastepującą: resorki mam oklapnięte i myślę o wymianie zawieszenia na nowe (głównie z uwagi na planowany wyjazd na Syberię w przyszłym roku) jedna oferta to Old Man Emu przód 50mm tył75mm cena około 7,1kPln druga to Trail Master by Mass ( S46319 ) + 60mm cena 5,7kPln.Proszę o doradę, najlepiej aby nie ruszać całej resztry (skrzynia, itp). Może jakieś inne rozwiązania?. Pozdrawiam
może Dobinson

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: kylon »

Albo TJM albo Terrain Tamer

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: maws »

Kylon napisał "Albo TJM albo Terrain Tamer"
Mogę prosić troche jasniej i szerzej?

czobi
Klubowicz
Posty: 4096
Rejestracja: 05 kwie 2007, 10:19
Auto: classic hill
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: czobi »

Magnus pisze:dużo zamienników do HZJ73 jest dostępnych u Kylona w firmie wyprawa4x4.pl http://www.wyprawa4x4.pl/, który jest dystrybutorem części australijskiej firmy Terrain Tamer. Miłego użytkowania :D
ze pod tym adresem funkcjonyje Pan Kylon, posiadajcy interesujace Cie czesci
w zamiennikach australijskich czyli taniej niz oryginal tuyody.detsyt.

Awatar użytkownika
maws
Posty: 189
Rejestracja: 05 sie 2010, 09:47
Auto: HZJ73
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: maws »

Witam Szanownych Kolegów!
Skrzynia Hdd rozebrana, wszystko jest OK z wyjątkiem w kół zębatych piątego biegu (po 2 wykruszone zęby). Możecie Panowie podać mi namiary, gdzie w "ludzkich " cenach mogę nabyć takowe części. Sprawa pilna. Pozdrawiam maws

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18021
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: Gdzie można nabyć części do HZJ73?

Post autor: kylon »

Nikt nie sprzedaje jednego koła ze skrzyni biegów. Chyba, że skrzynia jest padnięta, a akurat to koło się ostało. Koła w ASO są bardzo drogie. TT tańsze ale nie ma ich w jeden dzień. Musisz kogoś szukać z rozwalona skrzynią czyli drugiego takiego jak Ty tylko musicie mieć inna usterkę w samochodzie.

ODPOWIEDZ