wiper control LJ70

Moderator: luk4s7

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

wiper control LJ70

Post autor: stopa »

Czesc

Spierdzielil mi sie przerywacz wycieraczek przednich. Na szybkich dziala ale z interwalem sie zacina... no i najbardziej wkurzajacy objaw - wycieraczki nie zatrzymuja sie na dole szyby tylko gdzie chca;/

Podczas dzialania slychac bylo cykajacy przekaznik gdzies przy nogach pasazera. Rzeczywiscie jest tam w niebieskiej plastikowej obudowie. Udalo mi sie gratis taki dostac na szrocie w albanii ale okazalo sie ze jego wymiana nic nie pomogla. Teraz widze ze w EPC sa narysowane 2 przekazniki pod nazwa relay windshield wiper - jeden ten o ktorym pisze a drugi gdzies nad puszka bezpiecznikow. Rozebralem tam wzsystko i niczego nie znalazlem - na sluch tez go nie moge wytropic :|

Moze ktos z Was wie gdzie on jest (czy wogole jest), ew. moze zle kombinuje i powinienem zupelnie czego innego szukac :?:

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: LEX »

Bo to być może nie przekaźnik poszedł. W mechanizmie wycieraczek są styki, które wiedzą, gdzie się wycieraczka znajduje i to tam jest jakiś problem. Może jakaś blaszka zaśniedziała czy coś... Rozbierz i przesmaruj.

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: stopa »

no ale wydaje mi sie ze interwalem musi sterowac jakis przekaznik....

Awatar użytkownika
LEX
Posty: 1582
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:01
Auto: Lexus LX450
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: LEX »

No tak, ale skoro wycieraczki zatrzymują się gdzie popadnie, to oznacza, że samochód nie wie w jakiej pozycji się znajdują. Silnik jest wyłączany, gdy wycieraczki dotrą na jakąś pozycję. Ja bym od tego zaczął.

Awatar użytkownika
tvg
Posty: 118
Rejestracja: 22 wrz 2009, 12:20
Auto: LJ73
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: tvg »

1. Sprawdzic +15 czyli plus pozaplonie na silniku wycieraczki jesli jest to

2. Tak jak kolega wczesniej podal, wypalil sie jeden z miedzianych jezyczkow w silniczku wycieraczki.

Jesli uszkodzeniu ulegnie przekaznik, wycieraczki nie beda wogole chodzic na czasowce.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Rokfor32
Klubowicz
Posty: 8382
Rejestracja: 31 paź 2008, 21:15
Auto: Wiele. Różnych. Większość Toyoty.
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: Rokfor32 »

Nie jestem pewien, jak w J7, natomiast - jako ciekawostka - w hilu/4r jest to tak zmajstrowane, że cały system sterowania zaszyty jest w przełączniku (tym przy kierownicy). czyli, jak miałem wersję bez czasówki (w oryginale), a zamieniłem przełączniki na takie od bogatszej wersji, to czasówka się pojawiła.

Przekaźnik służy jedynie do zmniejszenia obciążenia prądowego styków w przełączniku.

Natomiast za zatrzymywanie się wycieraczek w dowolnej pozycji odpowiedzialne są styki wewnątrz silniczka wycieraczek.

wybrzeze11
Posty: 41
Rejestracja: 10 kwie 2011, 20:31
Auto: LJ 70 1990r
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: wybrzeze11 »

Czy ktoś może powiedzieć gdzie jest przekaźnik od wycieraczek oraz spryskiwaczy jeśli takowy jest (LJ70 1990 r). Problem nastepujący w pewnym momencie przestało spryskiwać, pompka sprawna sprawdzałem podając napiecie bezpośrednio z akumulatora, na wtyczce napięcie dochodzi. Czy to może być brak masy? Jeśli wszystko jest spięte to ani wycieraczki ani spryski nie działają, jak rozpinam to wycieraczki łapią czasówke tak jak powinno być(ale pompka jest odpięta wtedy) jak zepne znów brak reakcji wycieraczek i sprysków. Może ktoś już przerabiał taki temat?

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: kylon »

W boczku koło tylnej kanapy po prawej stronie.

wybrzeze11
Posty: 41
Rejestracja: 10 kwie 2011, 20:31
Auto: LJ 70 1990r
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: wybrzeze11 »

On obsługuje i przód i tył? Czy to jest tylko tył? Chodzi mi o przednie.

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: kylon »

Tak do przednich.

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: stopa »

do przednich to jest pod plastikowym boczkiem ale przy nogach pasazera, z przodu. Tam gdzie piszesz Kylon to jest do tylnych wycieraczek

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: stopa »

Pod hasłem relay wiper 85940
Obrazek

Awatar użytkownika
kylon
Klubowicz
Posty: 18029
Rejestracja: 04 kwie 2007, 21:32
Auto: BJ42
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: kylon »

No tak to jest przekaźnik a mi chodziło o sterownik -sorki.

Awatar użytkownika
MariuszS
Klubowicz
Posty: 1494
Rejestracja: 27 lip 2007, 10:56
Auto: LJ-79 na do?ywocie
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: MariuszS »

Jako, że, mam akurat trochę rozebraną 70-tkę w garażu :mrgreen: to zajrzałem we wskazane miejsce, i.... im bardziej zaglądałem, tym bardziej niczego tam nie było... :roll: :?:
Viper Control - brak.jpg
Wiem, mam bardzo ubogą wersję :oops: , i nie mam czasówki przewidzianej w wyłączniku przy kierownicy, no, ale jakiś przekaźnik do wycieraczek być chyba powinien?
Nie pytam tak tylko "dla paddierżki razgawora" ale chciałbym się gdzieś wpiąć z jakimś wynalazkiem, aby tę czasówkę jednak uzyskać.

Rozumowałem tak:
- jeśli w moim wyłączniku przy kierownicy brakuje pozycji "Int", ale sterownik czasówki jest w jakiejś "magicznej skrzynce" (np. tej nad schowkiem, gdzie jest "Timer, Pre-heating") to zapewne, można by dołożyć gdziekolwiek dodatkowy wyłącznik, i "zaemulować" tę dodatkową pozycję. :idea: :?:

Awatar użytkownika
stopa
Posty: 532
Rejestracja: 10 gru 2009, 13:15
Auto: HZJ 73 '93
Kontakt:

Re: wiper control LJ70

Post autor: stopa »

szukasz dobrze ale u Ciebie troche inaczej to wyglada niz u mnie. Przekaznik był w tym miejscu co u ciebie ta dziwna profilowana blacha. U mnie przekaznik wygladał tak:

Obrazek

Jesli dobrze widze to na zdjeciu jest niewykorzystana kostka - przypuszczam ze to moze byc to miejsce w ktore powinno sie wpiac przekaznik. Ja miałem 6 pinów

Auto sprzedałem a przekaznik mi został. Nie wiem czy bedzie pasował bo z tego co pamietam w pożniejszych LJotach był nieco inny.
Na obudowie jest napisane wiper control wiec mozliwe ze to urzadzonko nie jest wyłacznie przekaznikiem ale również steruje interwałem. Po wypieciu tego wycieraczki działały ale tylko na jednej predkosci

ODPOWIEDZ